Czas czytania: 2 minuty

Nie tylko leki zabijają cukier, duże znaczenie mają także produkty, które spożywasz każdego dnia. Odpowiedni poziom glukozy we krwi zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu, wpływa on także na naszą sylwetkę. Utrzymanie cukru na odpowiednim poziomie zwalcza również ryzyko zachorowania na cukrzycę. Jak  na co dzień kontrolowac ilość pochłanianego cukru? Rozwiązanie znajdziesz w kuchni.

  1. Przekąski

Sięgaj po orzechy włoskie, przed posiłkiem zjedź także plaster żółtego sera dzięki temu spowolnisz trawienie i co za tym idzie unikniesz gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi.Przekąska zjedzona 30 minut przed posiłkiem wpływa na odźwiernik czyli mięśniowy pierścień łączący żołądek z dwunastnicą, który spowalnia przesuwanie się treści pokarmowej. Przez co trawienie trwa dłużej i cukier wolniej dociera do dwunastnicy nie powodując jego gwałtownego wzrostu.

  1. Sałaty

Obiad oraz kolacje rozpocznij od zjedzenia miseczki sałaty, pozwoli to na przyswojenie mniejszej ilości cukru. Wszystkie rodzaje sałat to skuteczne blokery cukru, dzięki zawartości błonnika zabijają cukier na kilku frontach. Błonnik pęcznieje w żołądku, co wpływa na uczucie sytości, wykazuje także dużą lepkość i może wiązać część glukozy w żołądku, po czym jest ona wydalana z organizmu. Zjedzenie miseczki sałaty pozwala obniżyć przyswajanie cukrów nawet o ⅓.

usta cukier

  1. Warzywa

Najlepsze są warzywa surowe, skutecznie pomagają kontrolować cukier. Podobnie jak w przypadku sałat warzywa posiadają dużą ilość błonnika rozpuszczalnego w wodzie, traci on natomiast swoje właściwości podczas długiego gotowania w wysokiej temperaturze.

  1. Białko

Staraj się urozmaicać swoje posiłki, do dań, które zawierają węglowodany dodawaj porcję białka, dzięki czemu zmniejszysz wydzielanie insuliny. Gdy jest jej za dużo w organizmie , komórki przestają na nią reagować i pojawia się wówczas  insulinoodporność, która prowadzi do hiperglikemii (wzrost stężenia glukozy we krwi powyżej normy). Gdy obok węglowodanów zagości białko, które jest pogromcą cukru, organizm będzie wytwarzał mniej insuliny.

  1. Unikaj słodkich deserów

Posiadają one tzw. biegający cukier, który po spożyciu błyskawicznie przedostaje się do organizmu, szybko podwyższając poziom glukozy a następnie insuliny we krwi. Ma to miejsce najczęściej gdy po słodycze sięgamy na czczo bądź pomiędzy posiłkami. Wtedy cukry proste są przyswajalne w ekstremalnie szybkim tempie. Dają uczucie sytości na bardzo krótki okres czasu. Po słodycze sięgaj najlepiej po obiedzie, zjesz wtedy mniejszą porcję a właściwości odżywcze z obiadu pozwolą kontrolować poziom cukru.

Pamiętaj cukier krzepi i uzależnia, działa na mózg podobnie jak narkotyk, ogranicz jego ilość, zastąp słodkie przekąski zdrowymi owocami, warzywami i orzechami.