Czas czytania: 2 minuty

Trądzik zaskórnikowy, zwany również trądzikiem otwartym, jest jedną z najczęstszych form trądziku występujących u młodych osób. Charakteryzuje się obecnością zaskórników, czyli czarnych kropek, które powstają na skórze głównie na twarzy, dekolcie, plecach i ramionach. Istnieje wiele teorii na temat przyczyn powstawania trądziku zaskórnikowego, jednak najważniejsze z nich obejmują zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Przyczyny powstawania trądziku zaskórnikowego 

Wewnętrznymi przyczynami trądziku zaskórnikowego są głównie zmiany hormonalne, które mają miejsce w okresie dojrzewania. Pod wpływem hormonów dochodzi do nadprodukcji sebum, czyli substancji nawilżającej skórę, która powoduje zwiększone wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe. Nadmiar łoju miesza się z obumarłymi komórkami naskórka, tworząc czopy w gruczołach łojowych i prowadząc do powstawania zaskórników.

Kolejną przyczyną trądziku zaskórnikowego jest genetyka. Osoby, których rodzice cierpieli na trądzik, mają większe prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości. Badania genetyczne wykazały, że istnieje pewne dziedziczne predyspozycje do trądziku zaskórnikowego, co sprawia, że niektóre osoby są bardziej podatne na jego występowanie.

Przyczynami zewnętrznymi trądziku zaskórnikaowego są głównie czynniki środowiskowe i styl życia. Nadmierne używanie kosmetyków, zwłaszcza tłustych lub komedogennych, może prowadzić do zatkania porów i powstawania zaskórników. Stres, dieta bogata w tłuszcze i cukry, palenie papierosów oraz zanieczyszczenia środowiska również mogą negatywnie wpływać na kondycję skóry i sprzyjać powstawaniu trądziku zaskórnikowego.

Ważne jest również odpowiednie nawilżanie i oczyszczanie skóry oraz unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, która może powodować podrażnienie skóry i nasilenie objawów trądziku. W przypadku trądziku zaskórnikowego warto także skonsultować się z dermatologiem, który dobierze odpowiednie leczenie farmakologiczne lub kosmetyczne.

Leczenie trądziku zaskórnikowego 

Leczenie trądziku zaskórnika polega przede wszystkim na regularnym oczyszczaniu skóry oraz stosowaniu odpowiednich środków łagodzących i przeciwzapalnych.

Ważnym elementem leczenia trądziku zaskórnika jest stosowanie miejscowych preparatów oczyszczających, które zawierają substancje aktywne takie jak kwas salicylowy czy kwas azelainowy. Preparaty te pomagają zmniejszyć zmiany zapalne na skórze oraz regulują pracę gruczołów łojowych, co przyczynia się do zmniejszenia ilości zaskórników.

Kolejnym skutecznym sposobem leczenia trądziku zaskórnika jest terapia doustna, polegająca na przyjmowaniu leków przeciwtrądzikowych, które regulują wydzielanie łoju oraz działają przeciwzapalnie, zmniejszając zapalenie skóry. W przypadkach bardziej zaawansowanych trądzików zaskórnikowych może być konieczne zastosowanie terapii hormonalnej, mającej na celu regulację aktywności gruczołów łojowych.

Ważną rolę w leczeniu trądziku zaskórnika odgrywa również prawidłowa pielęgnacja skóry, polegająca na regularnym oczyszczaniu twarzy, stosowaniu odpowiednich kremów nawilżających oraz unikaniu czynników mogących nasilać zmiany trądzikowe, takich jak stres czy nieodpowiednia dieta.