xr:d:DAF5AAYoRSU:207,j:3589793214336114655,t:24040908
Czas czytania: < 1 minute

Coraz więcej ludzi choruje na Hashimoto. Choroba ta może być przyczyną tycia, przewlekłego zmęczenia, złego nastroju oraz problemami z zajściem w ciąże. Te przyczyny mogą też świadczyć o innych schorzeniach niedoczynności bądź nadczynności tarczycy. Jak zatem odróżnić chorobę?

Hashimoto najczęściej dotyka kobiet między 30 a 50 rokiem życia, może także występować u młodzieży. To schorzenie polega na zanikaniu tarczycy a co za tym idzie zmniejszenie produkcji hormonów. Choroba ta ma podłoże autoimmunologiczne, układ odpornościowy zaczyna produkować komórki, które niszczą tarczycę.  W wielu badaniach zaobserwowano dziedziczenie tego schorzenia.

W wielu hipotezach możemy spotkać się ze stwierdzeniem,  że problemy z tarczycą dotyczą awarii w elektrowni w Czarnobylu lecz nie ma na to dowodów. Większe prawdopodobieństwo istnieje, że czynnikiem wyzwalającym tą chorobę są infekcje  wirusowe.

Gdy podejrzewasz u siebie tą chorobę koniecznie udaj się do endykrologa, badania na własną rękę nie przyniosą nic dobrego. Od czego zacząć diagnostykę? Od badania na poziom hormonu TSH czyli hormonu przysadki mózgowej. Zdiagnozowanie tego schorzenia nie jest takie proste, samo wykrycie przeciwciał nie oznacza zapalenia tarczycy.

Często osoby borykające się z tą chorobą odrzucają w swojej diecie gluten, lekarze zgodnie twierdzą, że nie jest to koniecznie. W diecie powinniśmy uważać przede wszystkim na sól i ograniczać ją do  łyżeczki dziennie. Osoby chore na Hashimoto powinny także uważać na brokuły i kapustę, które zawierają goitrogeny, które blokuja przyswajanie jodu i mogą wpływać na powiększenie tarczycy.