Czas czytania: 2 minuty

Gorączka zakupów zaczęła się już na dobre, świąteczne przygotowania oraz zakup prezentów dla najbliższych. Wkrótce dopadną nas zewsząd wyprzedaże i przeceny. Kiedy wracasz do domu zastanawiasz się jak to się stało, że masz już pusty portfel a szłaś przecież tylko po dwie rzeczy? Nie możesz oprzeć się kolejnej kreacji lub  promocji na kosmetyki?  Sprawdź nasz poradnik jak mieć kontrolę nad emocjami podczas zakupów i zachować zdrowy rozsądek!

1.Zaplanuj wydatki.

Dostając wypłatę lub pieniądze z innego źródła staraj się z góry zaplanować wydatki, wiemy, że nie jest to łatwe ale wystarczy nawet oszacowanie ich a będziesz wiedziała ile pieniędzy na co przeznaczasz. W ten sposób zapanujesz nad chwilową rozpustą w sklepie, przypominając sobie rozrysowany plan wydatków. Pieniądze możesz rozdzielić również np. do słoiczków lub kopert albo osobnych kont bankowych. Pamiętaj tylko, aby trzymać się wyznaczonego planu!

2.Odkładaj pieniądze na „czarną godzinę” !

Rób to zaraz po wypłacie, wtedy tylko naprawdę oszczędzisz. Jeśli zrobisz to pod koniec miesiąca możliwe, że znów nic nie uda Ci się odłożyć, ponieważ w ciągu miesiąca pieniądze trzymane w portfelu z pewnością w dziwny sposób wyparują.

3.Sprwadź czy nie żyjesz ponad stan.

Czasami zdarza się niestety, że nie zdajemy sobie sprawy tak naprawdę z wydatków jakie musimy ponosić każdego miesiąca. W konsekwencji zawsze zostajemy „bez grosza przy duszy” i znów zamartwiamy się o pieniądze. Być może masz za dużo wydatków związanych ze zobowiązaniami finansowymi jakie podjęłaś, np. telewizja cyfrowa z dodatkowymi kanałami, których i tak nie oglądasz, nowy telefon , którego nie potrzebowałaś lub pożyczka, którą wzięłaś na drobne wydatki jakiś czas temu a którą spłacasz do dziś. Jeśli doszłaś do wniosku, że jednak wydajesz więcej niż jesteś w stanie zarobić na ten czas, dowiedz się np. czy mogłabyś obniżyć raty pożyczki, czy możesz zrezygnować z części kanałów telewizji cyfrowej lub obniżyć abonament. A na przyszłość zawsze zastanów się przed podpisaniem umowy czy poradzisz sobie z kolejnym zobowiązaniem finansowym.

4.Bądż systematyczna.

Tylko skrupulatne zapisywanie Twoich wydatków pozwoli Ci sprawdzić ich wysokość oraz zrezygnować z tych niepotrzebnych. Na początku zapisuj każdą kwotę z rachunku, a w domu sprawdzaj czy rzeczywiście wszystko co kupiłaś było konieczne. Eliminuj niepotrzebne wydatki, zachowaj zdrowy rozsądek i nie kupuj kolejnej pary jeansów tylko dlatego, że są w promocji!

5. Kupuj z głową online

Zakupy online są bardziej przemyślane, porównuj ceny, wybieraj atrakcyjne promocje. Sprawdź jak  Dlaczego warto korzystać z drogerii internetowej.

Kilka praktycznych rad:

  • Nie chodź na zakupy głodna
  • Kupuj stacjonarnie
  • Szukaj promocji ale tylko na rzeczy, które są Ci potrzebne
  • Zapisuj rzeczy, które pragniesz kupić w danej chwili pod wpływem impulsu, poczekaj miesiąc. Po tym czasie może okazać się, że nie jest ona tak niezbędna jak myślałaś i wcale nie musisz jej kupować.