Czas czytania: < 1 minute

Rodzynki zaliczane do bakalii, to małe suszone, słodkie winogrona. Pozbawione są całkowicie wody, mają mnóstwo właściwości zdrowotnych. Występują w trzech gatunkach sułtanki, damascenki i sułtanki perskie. W Polsce najczęściej możemy spotkać się z sułtankami. Idealnie pasują do deserów i ciast. Najlepiej wybierać takie, które nie zostały zakonserwowane przy udziale dwutlenku siarki. Woda rodzynkowa to napój, który powstaje po zagotowaniu rodzynek, sprawdź jej zdrowotne właściwości! 

Właściwości rodzynek i wody rodzynkowej 

Dzięki zawartości jodu rodzynki mają dobry wpływ na funkcjonowanie tarczycy. Zawierają także wiele witamin i substancji odżywczych m.in. potas, magnez, żelazo, błonnik, cynk czy wapń.  Są bogactwem kwasu oleanolowego, aldehydu oleanolowego oraz 5-hydroksymetyl-2-furfuralu, które zwalczają bakterie próchnicze i chronią nasze dziąsła. Rodzynki dodają energii, zmniejszają uczucie zmęczenia, wspomagają funkcjonowanie układu nerwowego oraz pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni.  

Woda rodzynkowa

Picie wody rodzynkowej szczególnie zalecane jest w celu odciążenia wątroby. Napar z rodzynek przygotujemy gotując je przez 20 minut, do ich spęcznienia. Odlewamy gotowy napój i pijemy na czczo każdego ranka przez co najmniej pięć dni. Pamiętajmy, aby zmieniać wodę i przygotowywać nowy wywar co 2-3 dni. Wybierajmy rodzynki z ekologicznych sklepów. Gotowy napar przechowujemy w lodówce. Regularne picie wody rodzynkowej usprawnia pracę serca, poprawia trawienie i przynosi ulgę przy wzdęciach i zaparciach. Ponadto odtruwa organizm i świetnie sprawdzi się przy detoxie organizmu.