Czas czytania: 2 minuty

Według literatury naukowej figi należą do jednego z najstarszych owoców uprawianych przez człowieka. Są bogate w wartościowe składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały, błonnik, kwasy organiczne i przeciwutleniacze. W związku z tym figi są uznawane za zdrowy element diety, który może przynieść wiele korzyści dla naszego organizmu.

Właściwości fig

Mają wysoką zawartość błonnika. Jest on niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, reguluje perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Spożywanie fig może więc przyczynić się do poprawy trawienia i ogólnego samopoczucia.

Figi są również źródłem witamin z grupy B, które są niezbędne dla zachowania prawidłowej przemiany materii oraz dobrego funkcjonowania układu nerwowego. Ponadto figi dostarczają organizmowi minerałów takich jak potas, magnez, wapń czy żelazo, które pełnią ważną rolę w utrzymaniu zdrowia.

Dodatkowo, są bogate w przeciwutleniacze, które mają zdolność neutralizowania szkodliwego działania wolnych rodników w organizmie. Dzięki temu spożywanie tych owoców może pomóc w zapobieganiu chorobom serca, nowotworom oraz przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Figi są także bogate w cukry, dlatego osoby z nadwagą lub zmagające się z cukrzycą powinny spożywać je umiarkowanie. Zbyt duża ilość fig w diecie może przyczynić się do niekorzystnego wzrostu poziomu cukru we krwi.

Figi na mocne zęby i kości

W literaturze medycznej i dietetycznej badania potwierdzają korzystny wpływ spożywania fig na nasze zęby i kości. Figi są bogate w wapń, który jest niezbędny do budowy mocnych kości oraz do zachowania zdrowych zębów. Ponadto, figi zawierają inne minerały, takie jak magnez, fosfor i potas, które także wpływają korzystnie na kondycję zębów i kości. 

Spożywanie fig może także przyczynić się do redukcji ryzyka osteoporozy i próchnicy zębów. Dzięki obecności błonnika, figi stymulują procesy trawienia oraz wspomagają wchłanianie składników odżywczych, co ma znaczenie zwłaszcza dla zdrowia zębów i kości.

Regularne spożywanie fig może przyczynić się do budowy mocnych zębów i kości oraz redukcji ryzyka chorób związanych z układem kostnym. Warto więc rozważyć włączenie tego pysznego owocu do swojej codziennej diety w celu poprawy zdrowia zębów i kości.