Czas czytania: < 1 minute

Pierzga jest przetworzonym przez pszczoły pyłkiem kwiatowym. Jest doskonałym lekiem, który wzmacnia układ immunologiczny. Proces przemiany pyłku zaczyna się już na kwiatku, kiedy pszczoła zwilża pyłek swoją śliną, następnie przenosi go do ula, gdzie następnie przechodzi on fermentacje mlekową. Dzięki fermentacji pierzga zyskuje kwaskowaty smak.

Pierzga jest bardzo pomocna także w leczeniu dolegliwości związanych z wątrobą. Bogata zawartość selenu wspomaga detoksykację organizmu i stymuluje układ odpornościowy. Pierzga powinna być spożywana w dawkach nieprzekraczających trzech łyżeczek dziennie. Można ja przyjmować na wiele sposobów, prosto z opakowania, robiąc roztwór wodny z przegotowanej wody, bądź mieszając z miodem który wzmacnia korzystne działania pierzgi.

Pierzga pszczela składa się z licznych witaminy, do których możemy zaliczyć witaminy: C,A, PP, E, K, H, D oraz witaminy z grupy B. W jej składzie znajdziemy także pokaźną ilość minerałów: magnez, żelazo, fosfor, sód, miedź oraz potas.

Nie należy tez zapominać o tym, że pierzga pszczela znajduje także zastosowanie w kosmetyce. Przede wszystkim pierzga świetnie działa na regenerację skóry, poprawia jej elastyczność, likwiduje zmarszczki oraz rozstępy.

Pierzgę dostaniemy w sklepach ze zdrową żywnością oraz w pasiekach. Należy przechowywać ją w lodówce. Niestety ze względu na trudne jej pozyskiwanie jest dosyć droga za jej kilogram musimy zapłacić od 100 do 200 zł.