Czas czytania: 2 minuty

Kolka niemowlęca to nieustające rozdrażnienie, płacz i napadowe bóle brzuszka wraz ze wzdęciami. Prawie połowa niemowląt cierpi na tą przykrą dolegliwość i spędza sen z powiek rodziców. Najczęściej pojawia się przed 3 miesiącem życia, dziecko niechętnie sięga po pokarm i wodę. Przyczyny jej występowania nie są do końca znane, najczęściej podaje się niedojrzałość układu pokarmowego. 

Jak rozpoznać objawy kolki niemowlęcej? 

Charakterystycznym objawem jest nagły, nieustający płacz. Bardzo często niemowlę podkurcza nóżki i napręża ciało. Brzuszek malucha podczas kolki jest wzdęty i napięty, towarzyszą mu głośne gazy. Napady płaczu pojawiają się zazwyczaj wieczorem bądź w godzinach po południowych. Maluch przed kolką jest spokojny, ma apetyt i prawidłowo funkcjonuje. Dziecku podczas kolki nie towarzyszy gorączka. Kolka niemowlęca zwykle ustępuje sama koło 4 miesiąca życia. 

Co może nasilać ataki kolki? 

Ataki kolki często występują przy alergiach pokarmowych i nietolerancji laktozy. Często maluchom towarzyszy nietolerancja na mleko krowie, warto wtedy zmienić pokarm na bez laktozowy i antyalergiczny. Badania wykazują, że kolki występują także częściej u niemowlaków narażonych na wdychanie dymu papierosowego. Nikotyna może zaostrzyć objawy i zaburzać prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Nie należy też przekarmiać dziecka, warto zwrócić uwagę na prawidłowe ssanie, dziecko nie może połykać nadmiernej ilości powietrza. Nerwowość i stres rodziców również może być przyczyną niepokoju dziecka. 

Jak łagodzić objawy kolki niemowlęcej? 

W przypadku napadu kolki warto skorzystać z kilku praktycznych rozwiązań, które łagodzą jej przebieg. Pierwszym z nich jest kołysanie malucha i masaż brzuszka. Może też pomocne okazać się jego delikatne ogrzewanie wystarczy przyłożyć ciepłą pieluszkę bądź termofor. Warto też próbować wyciszyć niemowlę poprzez zgaszenie światła i puszczenie relaksującej, spokojnej muzyki. Po karmieniu należy pamiętać o prawidłowej postawie, układamy malucha pionowo na ramieniu do „odbicia” i delikatnie poklepujemy po pleckach. W ciągu dnia pamiętajmy o lekkiej gimnastyce, dzięki temu pozbędziemy się nadmiaru gazów z jelit (kładziemy malucha na pleckach i delikatnie dociskamy stópki do brzuszka). W ciągu dnia staraj się, żeby maluch leżakował na brzuszku (nigdy od razu po jedzeniu). 

Kolka niemowlęca często doprowadza rodziców do poczucia winy i wyrzutów sumienia. Nie wynika ona z ich niekompetencji. Nie ma ona także wpływu na prawidłowy rozwój dziecka oraz nie prowadzi do następstw zdrowotnych.