Czas czytania: < 1 minute

Alergia objawiająca się wysypką, bąblami, pieczeniem i swędzeniem może być przyczyną długiej ekspozycji na słońcu. Objawy, które przypominają oparzenia słoneczne pojawiają się najczęściej po kilku minutach od kontaktu z promieniami słonecznymi. Uczuleniu może towarzyszyć także gorączka, a nawet niekiedy dreszcze.

Rodzaje alergii dzielą się na samoistne oraz te, które wywołują tzw fotouczulacze. Do substancji fotoalergicznych zaliczamy: sulfonamidy, substancje roślinne oraz zapachowe. Alergia częściej dotyczy osób z jasną karnacją oraz z bielactwem. Najprostszym sposobem na uczulenie jest całkowite unikanie słońca i stosowanie filtrów UV.

W przypadku, gdy doszło już do reakcji alergicznej możemy złagodzić objawy sięgając po sprawdzone i niezawodne domowe sposoby.

Kefirowy okład

Zamiast kefiru możemy użyć także maślanki, bądź śmietany. Produkty probiotyczne, wyrównują pH naszej skóry. Chłodny okład z nasączonej kefirem gazy szybko przyniesie ulgę, ukoi poparzone miejsca i przyspieszy regeneracje naskórka. Gdy produkt zaschnie na skórze należy go zmyć chłodną wodą.

Maseczka z ogórka

Świeże ogórki z lodówki pokrój z talarki i nałóż na zmienione chorobowo miejsce na skórze. Możemy je także zmiksować uzyskując papkę, którą nałożymy na skórę. Ogórek, dzięki dużej zawartości wody nawilża skórę. Okład zmniejszy ból i stworzy warstwę ochronną.

Kompres z miąższu aloesu

Aloes łagodzi podrażnienia i zmniejsza opuchlizny. Najlepiej sięgnąć po domowy aloes, rozcinając go i smarując skórę miąższem. Możemy także skorzystać z gotowej maści bądź żelu aloesowego.

Na oparzenia możemy także zastosować maść cynkową, sodę oczyszczoną, szybką ulgę przyniesie także chłodny prysznic. W przypadku, gdy domowe sposoby nie zmniejszają reakcji alergicznych należy udać się do lekarza po mocniejsze środki przeciwhistaminowe.