Czas czytania: 2 minuty

Czy zdarza Ci się czasem używać jakiegoś kosmetyku od dłuższego czasu, nie zwracając uwagi na termin przydatności? A może masz skłonności do zostawiania otwartych kosmetyków i powracania do nich, po kilku tygodniach lub nawet miesiącach? Zanim następnym razem tak zrobisz przeczytaj najpierw jak sprawdzić czy dany kosmetyk nadaje się jeszcze do bezpiecznego użytku!

Cyferki

Producenci kosmetyków mają obowiązek umieszczania daty ważności na opakowaniu, jednak czasami jest ona tak zaszyfrowana ,że nawet widząc ją nie jesteśmy w stanie z niej nic wyczytać. Na opakowaniu papierowym, w którym znajduje się kosmetyk często jest podawany jedynie nr partii, należy wtedy skorzystać ze stron internetowych, które pomagają rozszyfrować numer partii i wyliczyć datę przydatności kosmetyku. Nie zawsze jednak tylko data lub nr partii się liczy, konserwanty oraz substancje aktywne zawarte w kosmetyku mogą ulec zmianie po upływie konkretnej liczby miesięcy liczonej od otwarcia.
Symbol otwartego słoiczka PAO
PAO – Period After Opening – czas po otwarciu, zazwyczaj jest to 6M,12M,24M sugeruje to ile kosmetyk jest ważny od chwili pierwszego otwarcia.
Niektóre kosmetyki mają przybliżony okres przydatności są to m.in:

  • Mascary, które powinnaś zużyć w ciągu 3-6 miesięcy, pamiętaj jeśli tusz jest już przyschnięty i po nałożeniu go na rzęsy powstają nieestetyczne grudki to znak, że powinnaś już pomyśleć o nowym. Przeterminowany tusz może wywoływać podrażnienia oraz uczulenia oczu.
  • Pudry, róże i cienie sypkie mają termin przydatności do 3 lat, nie jest to jednak sztywna reguła i kiedy tylko zauważysz jakieś niepokojące zmiany w ciągu tych lat np. na powierzchni kosmetyku wyrzuć go i kup nowy.
  • Podkłady, fluidy i kremy koloryzujące mają zazwyczaj okres przydatności maksymalny 12 miesięcy, najlepiej jednak ,gdy zużyjesz tego typu kosmetyki w przeciągu 6 miesięcy, mają bowiem one tendencję do warzenia się.
  • Kremy w słoiczkach, balsamy do ciała możemy zużyć w przeciągu 6-9 miesięcy, mogą one jednak w szybszym czasie zmieniać konsystencję i zapach wtedy nie nadają się już do użytku.
  • Pomadki i szminki do ust możemy używać przez ok. 2 lata.