Czas czytania: < 1 minute

Często nie zdajemy sobie sprawy z zapalenia zatok, gdyż objawy przypominają przeziębienie bądź inne infekcje wirusowe. Zatoki ulokowane są po obu stronach nosa, gdy jamy wypełnione są powietrzem dochodzi do stanu zapalnego. Zapalenie zatok najczęściej objawia się nawracającym katarem, bólem przy poruszaniu głową oraz wrażeniem rozpierania w okolicy czoła i policzków. Przyczyną zapalenia zatok są najczęściej alergie, wirusy czy bakterie. Proces zapalny szybciej rozwija się w częstych zmianach temperatur, klimatyzacjach czy też suchym powietrzu. Zapalenie zatok możemy leczyć domowymi sposobami poprzez ciepłe okłady na głowę oraz inhalacje z olejków eterycznych. 

Tradycyjne metody leczenia zatok to punkcja (czyli przepłukanie), która jest skuteczna jedynie w ich ostrym zapaleniu. W przypadku bakteryjnego zapalenia lekarz przepisuje antybiotyki. Gdy przyczyną jest alergia zalecane są inhalacje.  

Nowoczesne metody leczenia zatok są mało inwazyjne. Metody endoskopowe pozwalają na udrażnianie ujścia zatok i usunięcie objawów zapalenia.

Balonikowanie

Inaczej mówiąc balonoplastyka szybko oczyszcza i odblokowuje wydzielinę z zatok. Cały zabieg odbywa się w znieczuleniu, trwa ok. 60 minut. Do przewodu nosowego wprowadza się niewielką miękka rurkę na końcu, której umieszczony jest balonik. Następnie pompuje się balonik, który poszerza ujście zatoki, po jej otworzeniu następuje płukanie.Zabieg przynosi natychmiastową ulgę. Jest refundowany przez NFZ.

Hydrodebrider

Płukanie zatok systemem Hydrodebrider precyzyjnie usuwa zalegającą wydzielinę. Zabieg polega na oczyszczeniu zatok roztworem soli fizjologicznej. Metoda ta również umożliwia dostarczenie do wnętrza zatok leków i antybiotyków do działania miejscowego.

Endoskopowa operacja zatok

Zabieg, który polega na usunięciu błony śluzowej którą objął stan zapalny. Dzięki użyciu precyzyjnych endoskopów optycznych nie są naruszane struktury anatomiczne. Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Na koniec zakładane są tamponady (na 48h), czyli tampony do nosa, które mają zapobiegać krwotokom z nosa. Po zabiegu przeważnie pacjenci pozostają w szpitalu przez 2 doby.

S.O.S dla alergii