Czas czytania: 2 minuty

Papryka jest niezastąpiona w kuchni, jest rekordzistką witaminową, włączenie jej do diety zapewnia zdrowie i urodę. Najlepiej zajadać się nią wczesną jesienią, gdy jest świeża. Papryka do Europy trafiła w XV w. początkowo traktowana była tylko jako roślina ozdobna, dopiero po paru latach odkryto jej niezwykłe właściwości. W czasach choroby traktowano ją jako lek na tyfus, sproszkowaną użytkowano jako przyprawę.

Odmiany papryki różnią się między sobą smakiem, kształtem oraz barwą, która ma znaczenie. Czerwona papryka ma bardzo dużo beta karotenu polecana jest do zachowania pięknej skóry. Żółta jest bogata w luteinę, która działa jak wewnętrzny filtr i jest polecana przy schorzeniach oczu. Za pikantny smak kuzynki pomidora i bakłażana odpowiada kapsaicyna, która działa na receptory bólu. Skala ostrości papryki wynosi 10 stopni, najostrzejsza może oparzyć wewnętrzne narządy człowieka.red-peppers-1275202_1280Peperoncino wynosi 1 w skali ostrości zaś Habanero oraz odmiana Karolina Reaper 10. Papryka nie tylko kusi smakiem ale także zawiera mnóstwo witamin, średnia sztuka zawiera tylko 60 kcal, jest nieodłącznym elementem diet odchudzających. Największą jej zaletą jest wysoka zawartość witaminy C oraz B. Warzywo to wzmacnia organizm oraz korzystnie wpływa na układ nerwowy i krwionośny. Najwięcej wartości kryje się w surowych strąkach, gotując oraz dusząc paprykę należy pamiętać, że staje się ona bardzo szybko miękka.

Gdzie najlepiej przechowywać paprykę?

Należy ją trzymać w lodówce w temperaturze 6-7 stopni, to pozwoli na długie jej przechowywanie nawet do kilku tygodni.

Papryka dla kogo?

Łagodne odmiany polecane są wszystkim, ostre mogą podrażniać błonę śluzową powinni uważać na te odmiany osoby ze schorzeniami wątroby oraz wrzodach. Smażona papryka może powodować wzdęcia oraz bóle brzucha. Zielona odmiana papryki polecana jest szczególnie kobietą w ciąży, ponieważ zawiera dużo kwasu foliowego, jest idealna do przygotowania lecza.