Czas czytania: 2 minuty

Wygląd języka może sygnalizować nie tylko braki witamin i osłabienie ale również poważne choroby. Zmiana jego koloru, plamki i fałdki mogą świadczyć o chorobach wewnętrznych. Zobacz jak prawidłowo odczytywać jego sygnały i skutecznie pokonać problemy.

Zdrowy język odznacza się różowym kolorem bez nalotów i grudek. Delikatny biały nalot świadczy o pracy brodawek smakowych i bakterii, które rozkładają resztki pokarmu. Gdy biały osad jest gruby lub biało szary może być to objaw grzybicy bądź anemii. Podczas kuracji antybiotykowej pamiętaj aby zażywać kapsułki z probiotykami dzięki temu unikniesz grzybicy.

Gdy na Twoim języku pojawia się żółty nalot to znak, że pijesz zbyt duże ilości kawy bądź spożywasz ostre przyprawy. Żółtawy osad może także oznaczać problemy żołądkowe, zgagę oraz chorobę wrzodową. Postaraj się na jakiś czas odstawić kawę i mocną czarną herbatę, sprawdź czy kolor języka wróci do normy.

język

Twój język przybiera odcień intensywnej czerwieni? To może być objaw niedoboru żelaza, co prowadzi do niedokrwistości. Dołącz do swojej diety produkty bogate w żelazo, wątróbka bądź kaszanka przywrócą naturalny kolor języka. Od czasu do czasu sięgnij po herbatę ziołową z pokrzywy.

Gdy na Twoim języku pojawiają się guzki bądź fałdy, może to oznaczać schorzenia tarczycy oraz dróg żółciowych. Wykonaj badania poziomu TSH dzięki temu dowiesz się czy Twoja tarczyca prawidłowo funkcjonuje.

Brązowy kolor języka może być objawem problemów trawiennych. Purpurowa bądź sina barwa języka pojawia się w przypadku niedoboru witamin B2 i B12. Spożywaj pełnoziarniste produkty zbożowe, włącz do swojej diety także warzywa strączkowe i jaja.