Czas czytania: 2 minuty

Rak szyjki macicy jest jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet na całym świecie. Większość przypadków raka szyjki macicy jest związana z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Dlatego test na obecność tego wirusa jest kluczowy dla wczesnego wykrycia i leczenia raka szyjki macicy.

Nie każdy wirus HPV jest rakotwórczy

Wirus HPV jest bardzo powszechny, nie oznacza to jednak, że u każdej osoby z zakażeniem HPV rozwija się rak szyjki macicy. Istnieje wiele różnych typów wirusa HPV, a nie wszystkie z nich są onkogenne. Dlatego test na obecność wirusa jest kluczowy dla wykluczenia ryzyka rozwoju raka szyjki macicy u zarażonych kobiet. Powinniśmy go wykonywać raz na pięć lat. 

Wirus HPV jest główną przyczyną raka szyjki macicy, ale może również prowadzić do innych nowotworów, takich jak rak odbytu, gardła czy penisa, moszny. Dotyczy on zarówno kobiet i mężczyzn aktywnych seksualnie. 

Sama cytologia nie wykrywa obecności wirusa HPV. Może sugerować już istniejącą infekcje, co zmniejsza skuteczność leczenia. Klasyczna cytologia wykrywa zmiany tylko w 50-60% przypadków natomiast cytologia płynna do 70%. Test HPV pozwala na wykrycie w 100% infekcji tym wirusem. 

Test na obecność wirusa HPV wykonywany jest za pomocą specjalnego wymazu, pobieranego ze śluzówki szyjki macicy. Wyniki testu mogą być pozytywne lub negatywne. W przypadku wyniku pozytywnego, istnieje wysokie ryzyko rozwoju raka szyjki macicy. W takim przypadku konieczne jest dalsze diagnostyka oraz ewentualne leczenie. 

Test można wykonać u lekarza ginekologa bądź pobrać materiał samemu w domu i odesłać do laboratorium. 

Szczepionka przeciwko HPV

Zalecana jest także szczepionka przeciwko HPV. Jest skuteczna nie tylko u młodych osób, ale także u starszych osób, które mogą być narażone na zakażenie wirusem HPV. Dlatego też, szczepionka jest rekomendowana przez lekarzy niezależnie od wieku pacjenta.

W związku z wynikami przeprowadzonych badań, szczepionka przeciwko HPV została zalecana jako podstawowa metoda ochrony przed zakażeniem wirusem HPV i rozwojem nowotworów z nim związanych. W wielu krajach, szczepionka jest podawana bezpłatnie wszystkim dzieciom w wieku szkolnym, jako część programu szczepień ochronnych.