Czas czytania: < 1 minute

Każdemu z nas może się przydarzyć, czy to na treningu, ćwicząc w domu lub po prostu przy codziennych czynnościach- kontuzja. Jeśli doświadczamy ją w trakcie odchudzania istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaniechamy najpierw ćwiczeń a następnie diety. Jak pomóc sobie kiedy dopadnie nas kontuzja? Jak nie przerwać naszego odchudzania niwecząc wszelkie dotychczasowe efekty? Sprawdź nasz poradnik!

Kiedy nadciągnęłaś mięsień…

Zrób kilka dni przerwy od treningu ale postaw na lekki wysiłek fizyczny czyli np. spacer. Jeśli nadwyrężeniu uległy mięśnie kończyn dolnych, możesz robić lekkie ćwiczenia na brzuch oraz górną partię ciała. Mięśnie szybciej zregenerujesz jeśli Twoja dieta będzie zawierała sporą dawkę pełnowartościowego białka oraz aminokwasów a także nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Kiedy nadwyrężyłaś stawy…

W tym przypadku również konieczne będzie kilka dni przerwy. Wykonuj lekkie ćwiczenie nie obciążające stawów , zaopatrz się również w specjalne stabilizatory stawów, które ograniczają nacisk na stawy podczas ćwiczeń. Swoją lodówkę zaopatrz w cytrusy, zawierają bowiem one duże ilości witaminy C, która jest niezbędna do wytwarzania w naszym organizmie kolagenu. Nie wierz w cudowne właściwości odnawiania chrząstki stawowej galaretki, może ona utrudniać wchłanianie wapnia. Lepiej sięgaj po twaróg lub jogurt naturalny.

Kiedy złamałaś kość…

Nie powinnaś w tym okresie wykonywać żadnych obciążających ćwiczeń, które nadwyrężyły by złamaną kość. Słuchaj się zaleceń lekarza w kwestii aktywności fizycznej. Możesz za to pomóc sobie w szybszym powrocie do zdrowia jedząc produkty nabiałowe zwłaszcza fermentowane napoje mleczne, twaróg, jaja , zielone warzywa, tłuste ryby , orzechy i nasiona. Na stan kości duży wpływ ma również witamina D, dlatego staraj się dostarczać ją regularnie do organizmu z pożywieniem lub sięgnij po tę witaminę w formie suplementu.