Czas czytania: 2 minuty

Tkanka tłuszczowa jest najważniejszą rezerwą energii w naszym organizmie, dzięki niej możemy przeżyć bez jedzenia niemal całe 40 dni. Pełni ona również funkcje termoizolacyjną, chroni nasz organizm przed utratą ciepła. Podczas diety organizm przestawia się na tryb „oszczędzania” i pobiera inne zapasy energetyczne np. glikogen, by zachować rezerwy tłuszczowe. Hormonem, który rozbija cząstki tłuszczu jest noradrenalina. W codziennym jadłospisie możemy znaleźć jej zamienniki i stymulować rozpad tkanki tłuszczowej. Poznajcie pięciu głównych pogromców tłuszczu, dzięki, którym możecie zrzucić dodatkowe kilogramy.

1.CLA

Sprzężony kwas linolowy występuje głównie w mleku i jego przetworach. To przedstawiciel nienasyconych kwasów tłuszczowych, który hamuje działanie lipazy lipoproteinowej (enzym przenoszący składniki niezbędne do odkładanie się tkanki tłuszczowej). CLA stymuluje ponadto proces termogenezy.

2. POLIFENOLE

To składniki pokarmowe posiadające właściwości antyoksydacyjne. Oprócz właściwości prozdrowotnych polifenole przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej, działają pobudzająco na poziomach rezerw tłuszczowych. Polifenole kryją się w cytrusach, owocach jagodowych, ciemnych winogronach oraz zielonej i czerwonej herbacie.

3. AMINY

Organiczne pochodne amoniaku, które działają na tej samej zasadzie co noradrenaliny, inicjują rozbicie się cząsteczek tłuszczu na mniejsze jednostki. Aminy występują w owocach cytrusowych oraz czarnym pieprzu.

pogromc

4. FITOSTEROLE

To roślinne „hormony”, które wpływają na zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej. Fitosterole wpływają także na przyspieszenie tempa termogenezy. Ich głównymi źródłami są rośliny staczkowe, sezam, pestki słonecznika oraz dyni.

5. L- KARNITYNA

To związek, który złożony jest z dwóch aminokwasów, umożliwia on przenoszenie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do komórek gdzie tłuszcz przemienia się w energie. L- karnityna występuje głównie w czerwonym mięsie, rybach, drobiu oraz produktach mlecznych.