Czas czytania: 2 minuty

Cellulit czyli tzw. skórka pomarańczowa powstaje w tkance podskórnej i jest to nic innego jak odłożony w naszym organizmie tłuszcz, tyle, że  nierównomiernie. Szacuje się ,że dotknięte tym schorzeniem jest ok. 90 % kobiet, jest to nie tylko defekt kosmetyczny ale i zdrowotny. Zaawansowany cellulit upośledza krążenie krwi i limfy w organizmie przez co nasza skóra jest gorzej dotleniona i odżywiona.

Co w znacznym stopniu wpływa na powstanie cellulitu?

Siedzący tryb życia, zmora dzisiejszych czasów. To dlatego nasze prababcie i babcie nie słyszały nigdy o cellulicie, ponieważ  tryb życia kiedyś był inny. Praca nie ograniczała się tylko do siedzenia przed komputerem, wolny czas spędzano na świeżym powietrzu, winda czy samochód nie były tak popularne jak teraz.

Nieodpowiednia dieta, czyli dużo słodyczy, jedzenie typu fast od oraz zbyt małe ilości wypijanej wody w ciągu dnia. Życie w biegu i stresie często wynagradzamy sobie wieczornym podjadaniem.

Używki: papierosy, kawa i alkohol. Nikotyna zawarta w papierosach powoduje  zwężenie naczyń krwionośnych co  utrudnia  dostarczanie komórkom tlenu i hamuje proces spalania tłuszczu. Kawa oraz alkohol spożywany w nadmiarze powoduje odwodnienie organizmu i wypłukiwanie z niego cennych mikroelementów.

Hormony, żeński estrogen wpływa znacznie na budowę kobiecego ciała, powoduje on zmiany w tkance łącznej, które utrudniają przepływ tlenu co w konsekwencji prowadzi do kumulowania się w niej substancji toksycznych. Utrudnia on również spalanie tkanki tłuszczowej z takich tkanek.

Ubranie, lubisz obcisłe jeansy lub sukienki? Twoje uda, pośladki i nogi tego nie lubią! Utrudnia to swobodny przepływ krwi i limfy w naszym organizmie.

Fazy cellulitu:

Najprościej można sprawdzić w jakim stopniu dotknął nas problem cellulitu w sposób wizualny.

Faza I Widoczne zmiany możemy zaobserwować jedynie ściskając lekko skórę, w tym etapie cellulit najłatwiej zlikwidować.

Faza II Nierówności na skórze możemy zaobserwować ściskając skórę i stojąc. Ta faza jest jeszcze odwracalna przy pomocy zmiany stylu życia.

Faza III Oprócz powyższych zmian jakie możemy zaobserwować dochodzi widoczna  pomarańczowa skórka podczas gdy leżymy.

Faza IV Jest to już stan chorobowy, uszkodzone tkanki mogą powodować ból, należy skontaktować się z lekarzem i podjąć leczenie.

9

Jak poradzić sobie z cellulitem?

Włącz aktywność fizyczną do swojego stylu życia! W czasopismach i internecie możesz znaleźć mnóstwo ćwiczeń na cellulit, wykonywane regularnie przynoszą bardzo dobre rezultaty w zwalczaniu tego przykrego schorzenia.

Jedz rozsądnie i zrezygnuj z używek! Wiem, że łatwo się mówi ale małymi kroczkami dojdziesz do celu. Na początek włącz do diety świeże warzywa i owoce np. ananasy, grejpfruty , brokuł, brukselka. Pij więcej wody, ogranicz sól, jedz więcej  produktów zawierających potas oraz błonnik.

Szczotkuj ciało na sucho lub mokro jak to zrobić dowiesz się z naszego artykułu z kategorii Akcesoria „Szczotkowanie ciała na sucho i mokro nowy trend w zwalczaniu cellulitu”

Sięgnij po pomoc specjalistów jeśli Twój cellulit znajduje się już w III lub IV fazi,e możesz wspomóc się także profesjonalnymi zabiegami dostępnymi w salonach kosmetycznych. Najpopularniejsze to : drenaż limfatyczny, mezoterapia, endermologia, laseroterapia, zabieg ICOONE, body wrap.

Pamiętaj! Nie jesteś sama z tym problemem. Posiadaczkami cellulitu nie zawsze są tylko osoby  z nadwagą, dotyka on również szczupłe kobiety. Najważniejsze to nie poddawać się i działać wielokierunkowo.