Czas czytania: 2 minuty

Gabinety medycyny alternatywnej rozprzestrzeniają się w mgnieniu oka, zasypują nas obietnicami o długim i zdrowym życiu. Gdy leki nie przynoszą ulgi zastanawiamy się, które metody medycyny naturalnej są naprawdę skuteczne.

Homeopatia

Pierwszy raz zaproponowana w 1796 r. przez lekarza Samuela Hahnemanna. O ty, że metoda ta jest skuteczna świadczą jej rzesze zwolenników. Homeopatia polega na przyjmowaniu rozcieńczonych substancji, które domniemanie mają leczyć choroby. Według lekarzy medycyny konwencjonalnej metoda ta opiera się na zasadzie placebo czyli wierze, że kuracja pomoże choremu. Zwolennicy tej metody uważają,że jest świetną alternatywą dla antybiotyków. Twierdzenia o skuteczności homeopatii nie są potwierdzone badaniami naukowymi, jak dotąd nie jest nam znany sposób w jaki środek homeopatyczny miał by leczyć infekcje czy inne choroby.

Akupunktura

Technikę doceniła nawet medycyna konwencjonalna, ponieważ stanowi uzupełnienie leczenia. Akupunktura wywodzi się ze Wchodu, opiera się na przekłuwaniu ciała cienkimi igłami według odpowiednich punktów na skórze, które odpowiadają za największą aktywność narządów wewnętrznych. Podczas sesji specjalista wbija od 10 do 20 mikro igieł jednorazowego użytku, zabieg jest bezbolesny. Technika ta służy do przywracania równowagi energii życiowej organizmu, co w  efekcie ma skutkować uśmierzeniem bólu. Według lekarzy akupunktura nie tylko walczy z bólem ale także pomaga schudnąć, pozbyć się nałogów oraz wzmocnić odporność. Nie ma jednoznacznych badań, które potwierdziły by skuteczność akupunktury natomiast duża część ludzi potwierdza jej skuteczność

masaz

Choreoterapia

Inaczej terapia tańcem, która pomaga nam się odstresować, poprawia kondycje i samopoczucie. Choreoterapia obejmuje taniec, ćwiczenia muzyczno-ruchowe oraz improwizacje ruchowe. Od niedawna zaczęła być stosowana wspomagająco w trakcie leczenia nowotworów. Jej zalety są także wykorzystywane w rehabilitacji ludzi niepełnosprawnych. Metoda ta oddziałuje na zmysły i różne sfery aktywności, pozwala oderwać myśli od szpitalnej rzeczywistości. Wartością tej terapii jest głównie spotkanie się z drugim człowiekiem oraz terapeutą. Ludzie, którzy chorują na raka przyznają, że zajęcia tańca dają im siłę i wsparcie.

Część metod leczenia zaliczanych do medycyny niekonwencjonalnej ma swoje źródło w wielowiekowej tradycji, przed rozpoczęciem nieznanej nam terapii rozważmy wszystkie za i przeciw. Ostatnie badania mówią, że 38% dorosłych i 12 % dzieci stosuje jakąś formę medycyny alternatywnej.