Czas czytania: < 1 minute

Biegają już niemal wszyscy, aktywność fizyczna nic nie kosztuje a niesie za sobą ogromne korzyści. Jak każdy sport bieganie ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Najnowsze badania donoszą, że bieganie może zmniejszać mięsień sercowy i powodować kontuzje, jak zatem korzystać z tej aktywności aby przynosiła nam same korzyści? Przede wszystkim im mniej tym lepiej. Biegać może każdy bez względu na wiek, lecz trzeba zachować umiar. Kondycja pojawia się z czasem dlatego pierwszy raz nie warto forsować organizmu. Przed bieganiem należy też upewnić się czy jesteśmy zdrowi, jednym z głównych przeciwwskazań są wady serca oraz schorzenia związane z kręgosłupem.

Obciążenie stawów

Aby uniknąć zniszczenia stawów powinniśmy wybierać miękkie podłoże, piasek, tartan oraz trawa będą najbardziej odpowiednie, unikajmy przede wszystkim betonu, który dodatkowo je obciąża. Gdy mamy dużo nadprogramowych kilogramów raczej zrezygnujmy z tego sportu i zacznijmy od szybkich marszów z kijkami.

Bieganie na czczo

Gdy biegamy na czczo możemy spalić więcej tkanki tłuszczowej, warto jednak przed zjeść coś bardzo lekkostrawnego by w trasie nie zrobiło nam się słabo.

Zwiększone ryzyko zawału

Gdy jesteśmy zdrowi, nie musimy się go obawiać podczas biegu. Sport ten przeciwnie powoduje obniżenie i uregulowanie ciśnienia.

Masywne uda i łydki

Aby rozbudować mięśnie potrzebne są regularne ćwiczenia siłowe. Zwykły bieg nie rozbuduje naszych mięśni a jedynie je wyrzeźbi. Podczas długodystansowego joggingu możliwe jest także ich wyszczuplenie.

Miesiączka, nietrzymanie moczu a bieganie

Niestety jogging może nasilać problem nietrzymania moczu, najlepiej wzmacniać mięśnie dna miednicy regularnie je napinając i rozluźniając. Podczas miesiączki wskazany jest umiarkowana aktywność fizyczna, dzięki temu możemy pozbyć się bólu menstruacyjnego i poprawić sobie humor.