Czas czytania: < 1 minute

Coraz częściej słyszymy o leczniczych właściwościach marihuany. Jeszcze do niedawna większości z nas kojarzyła się wyłącznie z narkotykiem, obok zalet ma także właściwości toksyczne. Na czym więc polega fenomen marihuany leczniczej?

Konopie indyjskie są rośliną uprawianą w Azji Środkowej od przeszło 5 tys. lat. W typologii konopi najczęściej wyróżnia się trzy odmiany Cannabis sativa, Cannabis indica, Cannabis ruderalis. Zawarte w konopiach kannabinoidy mogą działać jak leki immunosupresyjne i ograniczać zniszczenia spowodowane przez autoagresję. Zastosowanie medyczne konopi obejmuje leczenie raka, pomaga także osobom chorym na astmę, są również dowody na to, iż marihuana leczy jaskrę. Konopie oferują szeroką gamę korzyści. Kwestie dotyczące leczniczej marihuany są w Polsce uregulowane w ustawie o Prawie farmaceutycznym.

Import docelowy jest możliwy tylko po uprzednim złożeniu dokumentu zwanego zapotrzebowaniem na produkt. Sprowadzenie konopi nie jest refundowane przez NFZ. Maksymalny wymóg ilościowy produktu sprowadzanego to 5 najmniejszych opakowań. Miesięczna kuracja z preparatem kanabinoidowym to koszt 2600 zł. Zwolennicy zalegalizowania marihuany w Polsce, uważają, że każdy potrzebujący powinien mieć prawo do zakupu leku w aptece bądź wyhodowania sobie rośliny na własne potrzeby. Przeszkodą zalegalizowania marihuany są przede wszystkim zagrożenia, jakie może nieść długoterminowe stosowanie tego psychoaktywnego środka, głównie uzależnienie.

Olej z konopi 

Olej z konopi zawiera 75-80% niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), w tym ok. 56% kwasu linolowego i  19% α-linolenowego. Stosunek kwasów omega-6 do omega-3 wynosi 3:1, co jest uznawane za optymalne w diecie. Białka nasion konopi są w idealnych proporcjach dla człowieka i zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne.Olej z konopi jest całkowicie legalny w Polsce nie zawiera tetrahydrokannabinoli, które wykazują właściwości psychoaktywne. CBD zawarte w oleju z konopi pomaga przy problemach na tle nerwowym i psychicznym.