Czas czytania: 2 minuty

1.Silikony szczelnie oblepiają włosa nie przepuszczając żadnych składników odżywczych.

MIT

silikony tworzą na włosie ochronną powłokę ale nie na tyle szczelną, aby nie przepuszczała żadnych innych substancji. Silikony chronią nasze włosy przed działaniem wysokiej i niskiej temperatury oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Rezygnując z nich narażasz się na bardziej zniszczone, przesuszone włosy i rozdwajające  oraz łamiące końcówki.

2.Należy unikać parabenów w kosmetykach, ponieważ są rakotwórcze

MIT

Badania wykluczyły udział parabenów w mutacji komórek rakowych oraz powstawaniu nowotworów. Nie mniej jednak nie są najzdrowsze dla naszych włosów, mogą powodować ich nadmierne przesuszenie oraz podrażnienie skóry głowy. Ich niewielki dodatek do kosmetyku chroni jednak przed rozwojem baterii i innych szkodliwych drobnoustrojów dla, których środowisko pełne wody i wyciągów roślinnych znajdujące się w kosmetykach to idealne miejsce do rozwoju.

3.SLS, SLES oraz inne mocne detergenty niszczą włosy

PRAWDA/MIT

Stosowane w nadmiarze na przykład przy każdym myciu mogą przesuszać włosy, osłabiać je , powodować podrażnienia skalpu oraz jego swędzenie. Stosowane jednak rozsądnie raz lub dwa razy na tydzień pozwalają usunąć z włosów nadmiar substancji, silikonowych, kosmetyków stylizujących oraz zanieczyszczeń.

4.Szampony dla dzieci są dobre dla dorosłych

PRAWDA/MIT

Nie zawsze zależy to od rodzaju oraz kondycji naszych włosów, jeśli mamy suche i zniszczone włosy szampony dla dzieci spotęgują ten efekt, sprawdzą się natomiast przy zdrowych i nawilżonych włosach. Szampony dla dzieci zawierają zazwyczaj łagodniejsze detergenty oczyszczające nasze włosy i nie zawsze mogą one sobie radzić z domyciem kosmetyków z naszych włosów.

5.Kosmetyki naturalne są zawsze bezpieczne

MIT

Kosmetyki naturalne nie zawierają zazwyczaj żadnych substancji chemicznych konserwujących i zabezpieczający kosmetyk przed rozwojem bakterii dlatego mogą szybciej ulegać zepsuciu. Znajdujące się w takich kosmetykach substancje naturalne jak wyciągi z ziół mogą powodować tak samo alergie i podrażnienia jak i substancje chemiczne.

6.Codzienne mycie włosów niszczy je

PRAWDA/MIT

Używanie na co dzień szamponów z mocnymi detergentami mogą przesuszać i osłabiać zwłaszcza delikatne, cienkie włosy. Jeśli jednak nasza skóra głowy nadmiernie się przetłuszcza wskazane jest mycie jej tak często jak tego wymaga, jednak używając przy tym delikatnych szamponów.

7.Pielęgnacja włosów powinna uwzględniać ich kolor

PRAWDA

W zależności od koloru naszych włosów oraz częstotliwości ich farbowania powinniśmy dobierać odpowiednie kosmetyki chroniące ich blask oraz intensywność koloru. Włosy koloru blond są zazwyczaj bardziej przesuszone i wymagają bogatej pielęgnacji.