Czy zdarzyło Ci się czasem mieć dosyć bibelotów otaczających Cię zewsząd? Czy kiedy przychodzi czas sprzątania lub podsumowania wydatków miesięcznych łapiesz się bezradnie za głowę z przerażenia? Poznaj minimalizm, tak popularny w ostatnim czasie sposób na zachowanie umiaru i czerpania radości ze spraw codzienności!
Minimalizm co to takiego?
Jest to filozofia życia, która opiera się na ograniczeniu zbędnych rzeczy, przedmiotów w naszym otoczeniu. Dotyczy to również aspektu towarzyskiego, minimaliści wybierają znajomości tylko takie na, których im zależy, ograniczając tym samym życie z „toksycznymi” ludźmi, nic nie wnoszącymi do ich życia. Ten styl bycia w czasach wszechobecnego konsumpcjonizmu okazuje się wybawieniem, jednak tak jak i zwolenników minimalistyczne życie ma także przeciwników, którzy uważają ,że życie po to jest aby czerpać z niego całymi garściami a nie ograniczać się.
Czy minimalizm jest dla mnie?
Tak, jeśli pragniesz zmian i uporządkowania swojego życia. Jednak kiedy ponad wszystko kochasz swoje przedmioty i za nic w świecie nie mogłabyś zrezygnować z codziennych zakupów (niespożywczych ) daj sobie trochę więcej czasu, minimalizm bowiem rodzi się w głowie.
Jakie pierwsze kroki podjąć w kierunku minimalizmu?
Po pierwsze, zastanów się nad każdą rzeczą z osobna czy jest Ci niezbędna do życia. Zacznij od ubrań, kosmetyków, przedmiotów na półce. Nie chodzi tutaj o wyrzucanie rzeczy przydatnych, użytku codziennego lecz o takie, które zabierają Ci tylko przestrzeń od kilku dobrych miesięcy lub lat. Minimalizm to również stan umysłu, chodzi o to aby zmienić swoje nastawienie. Pragnienie posiadania następnego przedmiotu zastąpić innymi, wartościowymi myślami. Czasami, kiedy otacza nas mniejsza ilość rzeczy dostrzegamy i skupiamy uwagę na czymś innym , ważniejszym. Rzeczy niepotrzebnych w Twoim otoczeniu nie musisz wyrzucać, mogą przydać się komuś innemu. Dzielenie się z drugą osobą zawsze dodaje pozytywnej energii obu stronom, dzielącemu oraz biorącemu.
Jakie korzyści osiągamy poprzez minimalistyczne życie?
- Porządek przestrzenny.
- Skrócenie czasu poświęconego na sprzątanie.
- Zmniejszenie odczuwanego stresu związanego z wydatkami.
- Poprawę nastroju i samopoczucia.
- Dostrzeganie rzeczy ważniejszych jak uczucia, relacje z innymi, wspomnienia.
Nie musisz od razu rezygnować ze wszystkiego, trend minimalizmu powstał na skutek sprzeciwu i buntu wobec szerzącego się konsumpcjonizmu, nie jest ona narzucaną ideologią raczej skłania do refleksji nad odwiecznym pytaniem „być czy mieć?”.