Czas czytania: 2 minuty

Czy zdarzyło Ci się czasem mieć dosyć bibelotów otaczających Cię zewsząd? Czy kiedy przychodzi czas sprzątania lub podsumowania wydatków miesięcznych łapiesz się bezradnie za głowę z przerażenia? Poznaj minimalizm, tak popularny w ostatnim czasie sposób na zachowanie umiaru i czerpania radości ze spraw codzienności!

Minimalizm co to takiego?

Jest to filozofia życia, która opiera się na ograniczeniu zbędnych rzeczy, przedmiotów w naszym otoczeniu. Dotyczy to również aspektu towarzyskiego, minimaliści wybierają znajomości tylko takie na, których im zależy, ograniczając tym samym życie z „toksycznymi” ludźmi, nic nie wnoszącymi do ich życia. Ten styl bycia w czasach wszechobecnego konsumpcjonizmu okazuje się wybawieniem, jednak tak jak i zwolenników minimalistyczne życie ma także przeciwników, którzy uważają ,że życie po to jest aby czerpać z niego całymi garściami a nie ograniczać się.

Czy minimalizm jest dla mnie?

Tak, jeśli pragniesz zmian i uporządkowania swojego życia. Jednak kiedy ponad wszystko kochasz swoje przedmioty i za nic w świecie nie mogłabyś zrezygnować z codziennych zakupów (niespożywczych ) daj sobie trochę więcej czasu, minimalizm bowiem rodzi się w głowie.

Jakie pierwsze kroki podjąć w kierunku minimalizmu?

Po pierwsze, zastanów się nad każdą rzeczą z osobna czy jest Ci niezbędna do życia. Zacznij od ubrań, kosmetyków, przedmiotów na półce. Nie chodzi tutaj o wyrzucanie rzeczy przydatnych, użytku codziennego lecz o takie, które zabierają Ci tylko przestrzeń od kilku dobrych miesięcy lub lat. Minimalizm to również stan umysłu, chodzi o to aby zmienić swoje nastawienie. Pragnienie posiadania następnego przedmiotu zastąpić innymi, wartościowymi myślami. Czasami, kiedy otacza nas mniejsza ilość rzeczy dostrzegamy i skupiamy uwagę na czymś innym , ważniejszym. Rzeczy niepotrzebnych w Twoim otoczeniu nie musisz wyrzucać, mogą przydać się komuś innemu. Dzielenie się z drugą osobą zawsze dodaje pozytywnej energii obu stronom, dzielącemu oraz biorącemu.

Jakie korzyści osiągamy poprzez minimalistyczne życie?

  1. Porządek przestrzenny.
  2. Skrócenie czasu poświęconego na sprzątanie.
  3. Zmniejszenie odczuwanego stresu związanego z wydatkami.
  4. Poprawę nastroju i samopoczucia.
  5. Dostrzeganie rzeczy ważniejszych jak uczucia, relacje z innymi, wspomnienia.

Nie musisz od razu rezygnować ze wszystkiego, trend minimalizmu powstał na skutek sprzeciwu i buntu wobec szerzącego się konsumpcjonizmu, nie jest ona narzucaną ideologią raczej skłania do refleksji nad odwiecznym pytaniem „być czy mieć?”.