Czas czytania: 2 minuty

Plamy po opalaniu — jak się ich pozbyć i jak zapobiegać?

Lato to świetny czas, aby wyjść i cieszyć się promieniami słońca, ale zbyt wiele może pozostawić niefortunne pamiątki — plamy z leżenia na słońcu. Od śladów potu i linii opalenizny po oparzenia słoneczne i otarcia – istnieje wiele sposobów, w jakie Twoja skóra może cierpieć po całym dniu opalania. Na szczęście istnieje kilka prostych sztuczek, których możesz użyć, aby zmniejszyć lub usunąć niechciane plamy spowodowane zbyt dużą ilością zabawy na słońcu.

  • Jakie są przyczyny powstawania plam po opalaniu?

  • Jak chronić skórę?

  • Jak wyleczyć plamy po opalaniu?

Przyczyny plam po opalaniu na skórze

Główną przyczyną plam słonecznych jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV) z promieni słonecznych. Promieniowanie UV rozkłada elastynę i kolagen w skórze, co prowadzi do powstawania przebarwień i zmarszczek. Plamy słoneczne występują najczęściej u osób o jasnej karnacji, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej lub odzieży. Wiek to kolejny czynnik, który może zwiększać ryzyko, ponieważ nasza skóra staje się cieńsza i mniej zdolna do samoobrony wraz z wiekiem.

Zapobieganie plamom, chroń skórę! Zastosuj olejki do opalania z filtrem

Zapobiegaj powstawaniu plam, chroń swoją skórę! Plamy słoneczne lub przebarwienia to częsty problem skórny spowodowany zbyt dużą ekspozycją na słońce. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na wieczorne wyjście na słońce, czy po prostu wychodzisz załatwić kilka spraw w ciągu dnia, ważne jest, aby podjąć środki zapobiegawcze zapobiegające powstawaniu tych plam. Olejki przeciwsłoneczne to jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony skóry przed uszkodzeniami słonecznymi i zapobieganiem powstawaniu plam.

Olejki do opalania z filtrem zapewniają szerokie spektrum ochrony przed promieniami UVA i UVB, jednocześnie odżywiając skórę niezbędnymi przeciwutleniaczami i niezbędnymi kwasami tłuszczowymi, które pomagają zachować jej naturalną równowagę. Dodatkowo są wodoodporne, co czyni je idealnymi do aktywności na świeżym powietrzu, takich jak pływanie. Olejki przeciwsłoneczne nie tylko zapobiegają powstawaniu plam słonecznych, ale także zmniejszają istniejące przebarwienia na skórze.

Leczenie plam po opalaniu

Plamy po opalaniu — najpopularniejszym zabiegiem jest terapia laserowa, która wykorzystuje urządzenie oparte na świetle do celowania i niszczenia plam słonecznych bez uszkadzania zdrowej tkanki w okolicy. Peelingi chemiczne to kolejna skuteczna opcja leczenia plam posłonecznych. Polegają na zastosowaniu roztworu kwasu na dotknięty obszar, który powoduje złuszczanie się powierzchniowej warstwy skóry i odsłanianie nowej warstwy skóry bez żadnych obszarów pigmentowanych ani skaz. Po zabiegu należy również stosować produkty chroniące przed słońcem, takie jak filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum SPF 30 lub wyższym, aby zapobiec przyszłym uszkodzeniom spowodowanym szkodliwym promieniowaniem UV.