Czas czytania: 2 minuty

Perfumy – mieszanina związków zapachowych, które nadają przyjemny i długo utrzymujący się zapach. Od zarania dziejów przyciągają męskie spojrzenia i skradają serca. Głównymi składnikami perfum są olejki zapachowe, które otrzymujemy poprzez destylacje z parą wodną bądź ekstrakcje. Perfumy odzwierciedlają osobowość, dodają charakteru są dopełnieniem naszego wyglądu. Kategorie zapachów możemy podzielić na cytrusowe, orientalne, drzewne, szyprowe, kwiatowe czy też słodkie.

W nutach kwiatowych najczęściej znajdziemy róże, fiołka, jaśmin, konwalie, narcyza, bez, orchidee, frezje, bergamotkę oraz magnolię. Kwiatowa kompozycja perfum jest najczęściej wybierana przez silne osobowości.

W cytrusowych kategoriach najczęściej królują cytryna, pomarańcza, limonka oraz grejpfrut. Zapachy cytrusowe dodają energii oraz odświeżają, wybierane są głównie przez młode osoby, pełne wigoru.

Szyprowe zapachy głównie składają się z paczuli, jaśminu, mchu dębowego oraz żywicy. Perfumy z rodzin szyprowych są bardzo zmysłowe i uwodzicielskie.

Orientalna kategoria perfum to nuty bardzo egzotyczne, dominuje w nich przede wszystkim wanilia w połączeniu z zapachami zwierzęcymi. Ich zapach określa się często jako korzenny. Orientalne perfumy pozwalają wykreować ciepły wizerunek.

Kategoria drzewna jest najpopularniejsza wśród mężczyzn, wyróżnia ją głęboki zapach drzewa sandałowego oraz cedru.

W słodkich zapachach znajdziemy nuty czekolady, ananasa, nektaru bananowego oraz kokosa. Słodkie perfumy polecane są na romantyczne wieczory.


zapach

Nuty zapachowe perfum dzielą się na nuty głowy, nuty serca oraz nuty bazowe. Jak najlepiej wybierać perfumy? Wybierz się do perfumerii i poproś o próbki interesujących cię zapachów. Dobranie odpowiednich perfum trwa do 50 minut, przez pierwsze 5 minut wyczuwamy nuty wysokie (nuty głowy), po 10-15 minutach będziemy czuć nuty serca, dopiero po 20-40 minutach poczujemy prawdziwy bazowy zapach , który utrzymuje się najdłużej na naszym ciele.

Perfumy najlepiej wcierać w zgięciach łokci, szyi i na nadgarstkach, te miejsca szybko się nagrzewają i uwalniają nuty perfum. Dobrze jest także spryskać zapachem delikatnie włosy, należy przy tym pamiętać o umiarze gdyż perfumy zawierają w swoim składzie alkohol , który może je wysuszyć.