Czas czytania: < 1 minute

Baby joga to wzmacniające ćwiczenia dla maluchów, które mają umocnić więź z matką oraz mieć pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Za jedną z pierwszych kobiet, która praktykuje już od trzydziestu lat baby jogę uznaję się położną pochodzącą z Rosji Lenę Fokina. Zwolennicy tej formy przekonują, że dziecko początkowo może się bać tej formy ruchu, lecz z czasem się przyzwyczaja. Specjaliści zaś od rozwoju niemowlaków, przestrzegają, że zbyt agresywne potrząsanie dziećmi może skończyć się wewnętrznymi krwotokami oraz obrzękami mózgu.

Huśtanie za rączki i wykonywanie salt niemowlakami mrozi krew w żyłach, przez wielu z nas uznawane jest nawet za przemoc wobec dzieci. W jodze mogą uczestniczyć maluchy nawet od 1 miesiąca życia.

Baby joga w Polsce na szczęście wygląda zupełnie inaczej. Wszystkie ćwiczenia wykonywane są spokojnie i delikatnie. Główną korzyścią dla matki i dziecka jest nauka głębokiego relaksu i prawidłowego oddechu. Dodatkowo Panie, które się na nią zdecydują wrócą do nienagannej formy po ciąży.

Zobaczcie jak wygląda kontrowersyjna baby joga.

         

Co sądzicie o takich ćwiczeniach z niemowlakiem?