Czas czytania: 2 minuty

Sen odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Jednym z najważniejszych elementów wpływających na jego jakość jest mały gruczoł wewnętrzny szyszynka. Znajduje się on w środkowej części mózgu i ma kluczowe znaczenie dla regulacji rytmu dobowego człowieka, który jest znany jako rytm okołodobowy. Szyszynka produkuje melatoninę, hormon odpowiedzialny za regulację snu. Sekrecja melatoniny wzrasta po zapadnięciu zmroku i maleje wraz ze wzrostem ilości światła, sygnalizując tym samym organizmowi, że nadszedł czas na odpoczynek i regenerację.

Wiele czynników ma negatywny wpływ na prawidłową pracę szyszynki np. używanie urządzeń emitujących tzw. niebieskie światło, jak smartfony czy komputery, bezpośrednio przed snem. Takie działanie prowadzi do zaburzenia produkcji melatoniny i może znacząco wpływać na efektywność snu. Negatywny wpływ na pracę szyszynki ma także nasz tryb życia np. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, otyłość.

Szyszynka

Aby wzmocnić pracę szyszynki powinniśmy:

1. Ograniczyć ekspozycję na sztuczne światło wieczorami, zwłaszcza na ekranach urządzeń elektronicznych. Ich emitowane światło może oszukiwać mózg, sugerując, że nadal jest dzień, co zakłóca produkcję melatoniny.

2. Ustalić regularne godziny snu. Staraj się kłaść spać i wstawać o tej samej porze każdego dnia, co pozwala ustabilizować twój wewnętrzny zegar i ułatwia zasypianie.

3. Zadbać o odpowiednie warunki snu. Sypialnia powinna być ciemna, cicha i chłodna. Używanie zasłon czy rolet blokujących światło może pomóc w stworzeniu optymalnych warunków.

4. Spróbować technik relaksacyjnych przed położeniem się spać, na przykład medytacji, lekkiego czytania lub kąpieli.

5. Zwrócić uwagę na swoją dietę. Posiłki spożywane tuż przed snem mogą zakłócać sen, zaś niektóre produkty, jak te bogate w magnez czy tryptofan, mogą przyczyniać się do lepszego snu.

Aby wzmocnić pracę szyszynki warto też odkwasić nasz organizm i oczyścić z toksyn, w tym z nadmiaru fluorków. Pomocna w tym może okazać się np. kurkumina. 

Szyszynka, choć mała, pełni w naszym życiu ogromną rolę. Zdrowy sen jest podstawą dobrego zdrowia i samopoczucia. Dbanie o niego oznacza również dbanie o cały organizm, naszą wydajność w ciągu dnia, a nawet zdrowie psychiczne.