Czas czytania: < 1 minute

Żelazo nazywane także pierwiastkiem życia, to składnik hemoglobiny, która zaopatruje nasze komórki w tlen. Hemoglobina uczestniczy również w produkcji czerwonych krwinek, pomaga zwalczać wolne rodniki oraz odpowiada za prawidłowy rozwój tkanek.

Żelazo wchłonie się lepiej gdy będziesz go spożywać wraz z witaminą C i kwasem foliowym. Gdy jesz wątróbkę pamiętaj aby obok niej znalazły się surówki i sok z pomarańczy. Kawa, herbata, sery i mleko utrudniają wchłanianie się żelaza.

Zwiększone zapotrzebowanie na żelazo mają kobiety w ciąży, wegetarianie oraz kobiety, które mają obfite miesiączki. Dziennie kobiety do 50 roku życia powinny zażywać 18 mg żelaza, mężczyźni zaś 10 mg, w przypadku kobiet w ciąży powinna być to dawka 27 mg a dzieci powinny spożywać go 10 mg.

Fresh parsley on white background

Gdzie znajdziemy żelazo?

Żelazo znajdziemy w dwóch postaciach: hemowej i niehemowej. Postać hemowa jest łatwiej przyswajalna w ok.20 % i obfitują w nie produkty zwierzęce :podroby, wątróbka, żółtka jaj oraz ryby. Żelazo niehemowe gorzej przyswajalne bo w ok.5 % występuje w produktach roślinnych: papryce, burakach, pietruszce, brokułach oraz kaszach. Najlepiej połączyć oba rodzaje i zjeść np. jajecznice z kaszą.

Wspomaganie suplementem

W sytuacji większego zapotrzebowania na żelazo wskazana bywa jego suplementacja, pamiętajmy aby przed wyborem tabletek zasięgnąć opinii lekarza. Zwracaj głównie uwagę na zawartość elementarnego w jednej tabletce.

Jednym z objawów niedoboru żelaza jest jak donoszą naukowcy spaczone łaknienie na produkty, których się nie spożywa np. tynk. W takiej sytuacji trzeba natychmiast wybrać się do lekarza.