Czas czytania: < 1 minute

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krwionośnego, która dotyka coraz więcej ludzi. Charakteryzuje się ona podwyższonym ciśnieniem krwi, jest nazywana cichym zabójcą. Najczęstszymi objawami są m.in. kołatanie serca, potliwość, zawroty głowy oraz niepokój. Naucz się jak radzić sobie z nadciśnieniem, aby zapobiec powikłaniom takim jak przerost serca, udar mózgu, czy nasilony rozwój miażdżycy:

  • Regularnie ćwicz, uprawiaj sporty wodne, przecież ruch to zdrowie. Spacer powinien się znaleźć na codziennej liście chorego. Dzięki regularnym ćwiczeniom obniżymy ciśnienie. Pamiętaj, że ruch to najlepsze lekarstwo dla serca. Polecam wolny jogging, który działa dotleniająco.
  • Zredukuj swoją wagę, otyłość to czynnik predysponujący do wystąpienia choroby nadciśnienia. Propaguj zdrowy sposób odchudzania, spożywaj dużą ilość warzyw, ryb, owoców oraz pełnoziarnistych produktów.

Thumbs Up for Healthy Blood Pressure isolated on white background

  • Ogranicz picie alkoholu, zakłóca on wchłanianie się leków obniżających ciśnienie, oraz zwiększa ryzyko zachorowań na nadciśnienie. Alkohol ma niekorzystny wpływ na naczynia krwionośne, gospodarkę jonową oraz mięsień sercowy.
  • Sól zastąp innymi przyprawami, składa się ona z sodu i chloru te dwa pierwiastki nie mają korzystnego wpływu na człowieka. Duża ilość soli prowadzi do podwyższenia się ciśnienia krwi.
  • Rzuć palenie, paląc pochłaniasz toksyny bezpośrednio do płuc, dochodzi do podniesienia się ciśnienia tętniczego. Udowodniono również, że palenie przyspiesza procesy miażdżycowe. Ponadto palacze mają gorzej ukrwioną korę mózgową, mają zwiększone ryzyko wczesnego zgonu spowodowane zawałem.