Czas czytania: 2 minuty

Sen jest nam niezbędny do życia tak jak żywność, woda czy powietrze. Nie umielibyśmy bez niego funkcjonować, jest nam potrzebny aby zregenerować siły i dobrze funkcjonować w dzień. Na bezsenność choruje aż ⅓ z nas, przypadłość ta charakteryzuje się zaburzeniami snu takimi jak:

  • brak uczucia wyspania, pomimo odpowiedniej ilości snu
  • przedwczesne budzenie się
  • trudności w zaśnięciu

Bezsenność jest przyczyną ciągłego zmęczenia, negatywnie działa na nasz nastrój i zakłóca rytm dnia.

Męczą cię długie niespokojne noce? Marzysz o przespanej nocy? Skorzystaj z naszych porad a twój sen będzie spokojny i głęboki.

sen4

Zasada pierwsza – higiena snu i kontrola bodźców

Wstawaj zawsze o tej samej porze, nawet gdy nie czujesz się wyspana, dzięki temu wyregulujesz swój codzienny rytm. Nie spożywaj używek: alkoholu, papierosów 2- 3 godziny przed snem, na pozór działają relaksacyjnie ale mogą być powodem do zaburzenia snu i przebudzeń w nocy. Staraj się unikać drzemek w ciągu dnia, godzinę przed snem dobrze wywietrz pomieszczenie i unikaj silnego światła np. z komputera. Pamiętaj aby ostatni posiłek spożywać 2-3 godziny przed snem. Wieczorem unikaj głośnej muzyki, oglądanie filmów zastąp książką bądź czasopismem. Kładź się do do łóżka tylko wtedy, gdy czujesz się senna.

Zasada druga – postaw na relaks

Podczas leczenia bezsenności bardzo pomocne są techniki relaksacyjne. Przed pójściem spać zanurz ciało w ciepłej wodzie i naturalnym olejku np. z lawendy. Wypróbuj wewnętrznej medytacji, zapisz się na jogę bądź pilates, to ukoi Twoje nerwy, pozwoli się wyciszyć i opanować emocje. Naucz się prawidłowej techniki oddychania, dzięki niej zmniejszysz niepokój i napięcie mięśni. Używaj specjalnych kosmetyków, zrób masaż stóp i ciała przed snem. Zainwestuj w specjalistyczną poduszkę dzięki , której podniesiesz komfort snu. Wypróbuj profesjonalnych technik relaksacji np. metody Jacobsona.

Gdy powyższe metody nie przynoszą zamierzonych efektów skonsultuj się z lekarzem, gdyż zaburzenia snu mogą być także przyczyną choroby.