Czas czytania: 3 minuty

Czarnuszka siewna to roślina dająca nasiona, które, dzięki swoim wyjątkowym właściwością znalazły zastosowanie w kuchni, kosmetyce i lecznictwie. Czarnuszka siewna (Nigella sativa) zwana także czarnym kminkiem (black cumin, khalonji) to niepozorna roślinka posiadająca ziarenka o olbrzymiej mocy. Jej właściwości doceniali już starożytni Egipcjanie, według nich olej z czarnuszki to „złoto faraonów”, ponieważ potrafi wyleczyć wszystko prócz śmierci. Dotychczas przeprowadzono ponad 700 badań, które wskazują, że czarnuszka stanowi panaceum na wiele dolegliwości. Nasiona i olej z czarnuszki posiadają ponad 100 aktywnych substancji, to prawdziwa skarbnica związków biologicznie aktywnych.

Co zawiera czarnuszka?

Czarnuszka siewna to przede wszystkim źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych – linolowego i linolenowego. Olej zawiera ok. 35% węglowodanów, 35%-45% stanowią oleje i tłuszcze roślinne Omega-3 i Omega-6, 20 % to białko, pozostała część to olejki eteryczne  i śladowe ilości pierwiastków i enzymów. Nasiona czarnuszki zawierają wiele aktywnych substancji, między innymi: fosfolipidy i fitosterole, flawonoidy, saponiny, garbniki. W jej skład wchodzą liczne witaminy, takie jak A, B1, B3, B6, E, F. Ponadto zawiera minerały takie jak: żelazo, cynk, potas, sód, selen, wapń oraz magnez.

nasiona-czarnuszki

Właściwości nasion i oleju z czarnuszki

Czarnuszka siewna jest bardzo dobrym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zapewniają one: szybki proces gojenia się ran, nadają skórze elastyczność i gładkość pobudzają przemianę materii, regulują krążenie, prace układu nerwowego i mózgu.Czarnuszka w indyjskiej medycynie stosowana była jako środek wiatropędny i pobudzający, przeciwko niestrawności i dolegliwościom jelitowym. W Indiach używana jest też do wywoływania poporodowych skurczy macicy oraz do przyspieszenia laktacji. Czarnuszka działa także antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwgrzybiczo. Jest pomocna przy leczeniu przeziębień. Szczególnie sprawdza się przy nieżytach górnych dróg oddechowych czy przy leczeniu kataru. Olejki eteryczne zawarte w nasionach powodują rozszerzenie oskrzeli, a tym samym wspomagają ich pracę. Ponadto zmniejszą ilość śluzu i ułatwiają wykrztuszanie zalegającej wydzieliny. Czarnuszkę warto stosować również podczas różnego rodzaju infekcji grzybiczych. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w czarnuszce regulują metabolizm, wspomagają usuwanie toksyn, równoważą poziom insuliny i regulują cholesterol. Jak donosi jedno z przeprowadzonych badań, 2 gramy czarnuszki dziennie redukują uwalnianie glukozy, podnoszą funkcjonowanie komórek beta, które odpowiadają za wydzielanie insuliny i amyliny oraz zmniejszają ilość hemoglobiny glikowanej, która pozwala utrzymać cukrzycę pod kontrolą. Regularne przyjmowanie oleju z czarnuszki przez 6-8 tygodni powoduje znaczną poprawę symptomów alergii. Czarnuszka – podobnie jak witamina C – jest świetnym antyhistaminikiem.

Wpływ na naszą skórę, włosy i paznokcie

Oprócz pozytywnego działania na zdrowie czarnuszka wspaniale wpływa także na wygląd naszej skóry. Stosowanie olejku z czarnego kminu skutecznie pozwala leczyć trądzik, łuszczcę, grzybicę oraz atopowe zapalenie skóry, wysypkę, a także zmiany wywołane poparzeniami słonecznymi lub zakażeniem bakteryjnym. Ponadto olej oczyszcza pory, zabija bakterie znajdujące się w sebum, hamuje namnażanie kolejnych drobnoustrojów, dzięki czemu trądzik traci na sile. Przyspiesza również gojenie się ran np. owrzodzeń, skaleczeń, zmian ropnych itp. Substancje czynne zawarte w oleju z czarnuszki wnikają w głębokie partie skóry i odżywiają je od środka. Korzystnie wpływają na naczynia krwionośne, dzięki czemu poprawiają krążenie, a skóra staje się bardziej odżywiona i zyskuje ładny koloryt.

Jak stosować nasiona i olej z czarnuszki?

Nasion czarnuszki możemy używać jako przyprawy, są świetną alternatywą dla pieprzu, w przeciwieństwie do niego nie drażni przewodu pokarmowego. Mielone nasionka można dodawać do potraw serwowanych na ciepło i na zimno. Czarnuszkę możemy także przyjmować w postaci naparu, 1 łyżkę zmielonych nasion parzymy ok.20 minut i odcedzamy. Taki napar możemy pić, płukać nim włosy bądź też przemywać nim twarz. W postaci oleju możemy nakładać go na włosy, bądź wmasowywać w skórę.