Czas czytania: 2 minuty

Herbata z liści laurowych jest napojem, który cieszy się dużą popularnością w krajach, gdzie wawrzyn rośnie niemal w każdym ogrodzie, takim jak na przykład Chorwacja. Zioło to ma wiele właściwości leczniczych i aromatycznych, co sprawia, że jest cenione nie tylko jako dodatek do potraw, ale także jako składnik różnego rodzaju napojów.

Wawrzyn, czyli Laurus nobilis, to wiecznie zielony krzew lub niewielkie drzewo, którego liście są bardzo aromatyczne i posiadają liczne właściwości zdrowotne. W starożytności był uważany za symbol zwycięstwa i chwały, co sprawiło, że stał się popularny zarówno w kuchni, jak i medycynie ludowej. Dzięki swojemu intensywnemu smakowi i zapachowi, liście laurowe są często wykorzystywane do przyprawiania potraw, jednak równie dobrze sprawdzają się jako składnik herbaty.

Jak zrobić herbatę z liści laurowych? 

Aby przygotować herbatę z liści laurowych, należy zdobyć świeże liście laurowe, najlepiej pochodzące z ekologicznych upraw. Następnie należy je dokładnie umyć pod bieżącą wodą, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Po umyciu liście należy posiekać na mniejsze kawałki w celu ułatwienia uwalniania aromatu i substancji odżywczych podczas parzenia.

Do przygotowania herbaty z liści laurowych można użyć tradycyjnej metody parzenia herbaty. W garnku należy zagotować wodę, a następnie dodać do niej posiekane liście laurowe. Po zagotowaniu herbaty należy odstawić ją na kilkanaście minut, aby liście mogły odpowiednio oddać swoje właściwości do wody.

Napar z liści laurowych – właściwości 

Herbata z liści laurowych charakteryzuje się delikatnym, ale wyraźnym smakiem i lekko gorzkim posmakiem, który dodaje jej indywidualnego charakteru. Napar z wawrzynu jest bogaty w naturalne olejki eteryczne, które mają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, co sprawia, że herbata ta może być skutecznym środkiem wspomagającym walkę z infekcjami.

W krajach śródziemnomorskich, w szczególności w Chorwacji, herbata z liści laurowych jest popularnym napojem podawanym zarówno na zimno, jak i na gorąco. Zimowa herbata z wawrzynu doskonale rozgrzewa organizm i poprawia odporność, natomiast letnia wersja chłodzi i orzeźwia w upalne dni. Poza tym herbata ta ma też właściwości uspokajające i relaksujące, co sprawia, że jest świetnym sposobem na zrelaksowanie się po ciężkim dniu.

Warto również wspomnieć, że herbata z liści laurowych może być stosowana jako środek wspomagający trawienie i regulujący poziom cukru we krwi. W związku z tym jest polecana osobom borykającym się z problemami gastrycznymi, jak również tym, które chcą utrzymać zdrowy poziom glukozy we krwi.