Czas czytania: 2 minuty

Hydrolat to woda kwiatowa, która powstaje podczas destylacji parą wodną rośliny. Jest to naturalny produkt roślinny, który posiada wiele dobroczynnych właściwości dla skóry. Jednym z głównych sposobów, w jaki hydrolat wpływa na skórę, jest nawilżanie i tonizowanie. Dzięki swoim właściwościom łagodzącym i nawilżającym, hydrolat doskonale sprawdza się jako tonik do twarzy. Regularne stosowanie hydrolatu pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry oraz przywraca jej naturalną równowagę pH.

Ponadto, hydrolat ma również właściwości łagodzące i kojące, dlatego może być stosowany do pielęgnacji skóry wrażliwej i podrażnionej. Działa przeciwzapalnie, dzięki czemu łagodzi stany zapalne skóry oraz redukuje zaczerwienienia i podrażnienia. Ponadto, hydrolat działa antybakteryjnie, co pozwala zwalczać trądzik i inne niedoskonałości skóry.

Jaki hydrolat do suchej skóry? 

Doskonałym rozwiązaniem dla osób borykających się z problemem suchej skóry będzie hydrolat rumiankowy. Rumianek znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości łagodzących i kojących, dlatego hydrolat rumiankowy świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej, podrażnionej i wrażliwej. Działanie rumianku na skórę jest powszechnie znane od wieków. Roślina ta znana jest nie tylko ze swojego działania przeciwzapalnego, ale także nawilżającego i łagodzącego. Dlatego stosowanie hydrolatu rumiankowego na skórę suchej może przynieść wiele korzyści. Pomoże on skórze w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia, zapewniając jej odpowiednie nawilżenie. Ponadto działa przeciwzapalnie i łagodząco, co sprawia, że skóra staje się bardziej odżywiona, elastyczna i zregenerowana.

Hydrolat rumiankowy doskonale sprawdza się także jako tonik do twarzy. Może być stosowany codziennie rano i wieczorem po oczyszczeniu skóry, aby ją odświeżyć i przygotować do dalszej pielęgnacji. Rumianek pomaga w złagodzeniu podrażnień skóry, zmniejszeniu zaczerwienień oraz wzmocnieniu jej barier ochronnych. Dzięki temu skóra staje się bardziej odporna na szkodliwe czynniki zewnętrzne, a także wygląda zdrowiej i bardziej promiennie.

Warto również wspomnieć, że hydrolat rumiankowy może być stosowany nie tylko do pielęgnacji skóry twarzy, ale również całego ciała. Można go dodawać do kąpieli, aby złagodzić podrażnienia skóry, nawilżyć ją oraz uczynić ją bardziej miękką i gładką. Rumianek jest również doskonałym środkiem łagodzącym po opalaniu, dlatego hydrolat rumiankowy może być świetnym wyborem dla osób, które często przebywają na słońcu i chcą zadbać o dobrą kondycję swojej skóry.

Jak powstaje hydrolat z rumianku? 

Aby uzyskać hydrolat z rumianku, konieczne jest wykonanie destylacji parowej surowca roślinnego. Na początku należy przygotować odpowiednią ilość kwiatów rumianku. Następnie umieszcza się je w kadzi destylacyjnej wraz z wodą, która będzie parowana. Po zamknięciu kadzi i podgrzaniu wody do odpowiedniej temperatury, zaczyna się proces destylacji.

Pod wpływem gorącej pary woda oraz składniki chemiczne zawarte w roślinie ulegają reakcji chemicznej, w wyniku której powstaje cenny hydrolat. Podczas destylacji proces ten trwa około 1-2 godzin, w zależności od ilości surowca roślinnego i wydajności destylatora. Po zakończeniu destylacji, otrzymany hydrolat jest przefiltrowany, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i ciała stałe. Następnie jest butelkowany i gotowy do użycia.

Jego działanie łagodzące, nawilżające i przeciwzapalne sprawia, że hydrolat z rumianku jest idealnym składnikiem do pielęgnacji różnych rodzajów skóry, zwłaszcza wrażliwej i podrażnionej. Warto podkreślić, że proces destylacji roślin jest tradycyjną metodą pozyskiwania hydrolatów, która od lat stosowana jest w produkcji naturalnych kosmetyków. Dzięki niej można uzyskać produkt o bogatym składzie chemicznym i intensywnym działaniu, który pozytywnie wpływa na kondycję skóry.