Czas czytania: 2 minuty

Gdy brakuje ci energii, często się przeziębiasz, Twój organizm ciężko zwalcza wirusy i bakterie, masz problemy z cerą to mogą być objawy zachwiania równowagi kwasowo-zasadowej. Odkwaszenie organizmu to nic innego jak jego oczyszczenie. Detoks przyda się osobom, których dieta oparta jest często na produktach zakwaszających np. fast foodach, produktach głęboko przetworzonych, słodyczach. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna składać się w 80% z produktów zasadowych oraz obojętnych, a w 20% z produktów kwasotwórczych.

Jak zbadać zakwaszenie organizmu?

Można zrobić to w laboratorium bądź w domowym zaciszu. Skutecznym domowym badaniem oceniającym stan równowagi kwasowo – zasadowej jest całodobowy bilans pH moczu. W celu badania należy kupić dostępny w aptekach test do pomiaru pH. Pomiary odczynu należy zbadać parę razy w ciągu dnia zaczynając tuż po przebudzeniu. Na koniec dnia należy wykonać z otrzymanych wyników wykres, który pozwoli określić czy uzyskane wartości wskazują na zakwaszenie organizmu, o czym świadczy delikatnie unosząca się linia.

Co zakwasza nasz organizm?

Równowaga zachwiana zostaje głównie przez żywność kwasotwórczą, czyli bogatą w fosfor, siarkę i chlor. Do produktów zakwaszających należą przede wszystkim kawa, czarna herbata, mięso, wędliny, słodycze, sery żółte, biały ryż oraz alkohol.

Produkty, które odkwaszają organizm

Najwięcej żywności zasadowej znajduje się w zielonych liściastych warzywach, neutralizują one nadmiar kwaśnych produktów przemiany materii. Warzywa najlepiej podawać gotowane na parze, wtedy zachowują najwięcej cennych właściwości. Sałata, kapusta, szpinak, papryka, jarmuż, brokuły, kalafior czy pietruszka zawierają dużą ilość chlorofilu, który zmniejsza zakwaszenie organizmu. Na liście produktów odkwaszających nasz organizm są także owoce, figi, migdały, daktyle, kasze zwłaszcza jaglana oraz dziki ryż.

Aby skutecznie odkwasić nasz organizm do diety należy włączyć odpowiedni styl życia. Przewlekły stres i brak ruchu sieją spustoszenie w naszych organizmach. Wskazana jest regularna aktywność fizyczna, co najmniej 30 minut każdego dnia. Warto też spożywać posiłki o regularnych porach dnia.

Zioła na zakwaszony organizm

Pamiętając o odpowiedniej ilości płynów, możemy sięgać po napary ziołowe. Skuteczną rośliną odkwaszającą jest pokrzywa, która skutecznie oczyszcza organizm, podobne działanie wykazuje też czystek. Polecany jest też koper włoski, który ma działanie moczopędne. Silne działanie alkalizujące ma również podagrycznik, ostropest plamisty oraz młoda pszenica.