Czas czytania: 2 minuty

Botox, czyli toksyna botulinowa, jest substancją stosowaną w medycynie estetycznej w celu redukcji zmarszczek i wygładzenia skóry. Została odkryta w 1817 r. przez niemieckiego lekarza Justina Kernera. Jej działanie polega na blokowaniu sygnałów nerwowych, które powodują skurczenie się mięśni, co skutkuje redukcją widoczności zmarszczek na skórze.

Toksyna jest bezpieczna i skuteczna w odpowiednich dawkach, podawana przez wykwalikowanego lekarza. Należy podkreślić, że jak każdy lek, preparaty zawierające toksynę botulinową mogą powodować wystąpienie działań niepożądanych m.in zasinienia. Ważne także, aby wybierać certyfikowanych specjalistów oraz upewnić się, że używany jest oryginalny preparat, który został prawidłowo przechowywany i podany z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że Botox zadziała skutecznie i bezpiecznie.

Działanie botoksu na skórę

Badania naukowe potwierdzają skuteczność botoxu w redukcji zmarszczek mimicznych, takich jak zmarszczki na czole, kurze łapki w okolicach oczu czy zmarszczki między brwiami. Po zastosowaniu botoxu skóra staje się wyraźnie wygładzona i młodsza, co przyczynia się do poprawy wyglądu i samopoczucia pacjenta.

Należy jednak pamiętać, że działanie botoxu na skórę jest tymczasowe i regularne powtórzenia zabiegu są konieczne, aby utrzymać efekt wygładzenia skóry. Czas utrzymywania się efektu zabiegu zależy również od tryby życia pacjenta, nie należy przed i po zabiegu spożywać alkoholu. Należy także unikać niektórych ziół oraz ekspozycji na słońce. 

Pielęgnacja skóry po botoksie

Po botoxu zabiegu pielęgnacja skóry staje się istotnym elementem procesu rekonwalescencji. Należy unikać masażu twarzy oraz ćwiczeń fizycznych prowadzących do nadmiernego napięcia mięśni. Odpowiednia pielęgnacja skóry po botoksie obejmuje także stosowanie delikatnych kosmetyków bez alkoholu oraz nawilżanie skóry i stosowanie składniki regenerujących np. ceramidy, peptydy. Najlepiej nie wykonywać także makijażu przez pierwsze 24 godziny. 

Stosując zabiegi z toksyną botulinową należy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i zaleceniami lekarza prowadzącego. Ogólnie przyjmuje się, że Botox możemy podać maksymalnie cztery razy w roku, co oznacza raz na każde trzy-miesięczne okresy. Jest to tzw. okres półrocznego odstępu. W praktyce jednak, wiele osób decyduje się na zabiegi Botox nawet kilka razy w roku, co nie zawsze jest bezpieczne dla zdrowia.

Mimika twarzy po botoksie

Po zabiegu z użyciem toksyny botulinowej, pacjenci często doświadczają zmniejszenia mimiki twarzy. Zmiana ta wynika z blokowania impulsów nerwowych, które powodują skurcze mięśni twarzy odpowiedzialne za wyrażanie emocji. Efektem ubocznym tego blokowania jest utrata zdolności do normalnego wyrażania emocji za pomocą mimiki. Pacjenci po zabiegu z toksyną botulinową często skarżą się na „maskę” na swojej twarzy, która nie wyraża naturalnych emocji. przed podjęciem decyzji o zabiegu z toksyną botulinową, warto dokładnie zastanowić się nad potencjalnymi skutkami ubocznymi i konsekwencjami.