Czas czytania: 2 minuty

Żyjesz w przekonaniu, że Twoja rodzina ma złe geny, często choruje, szybko tyje a ty odziedziczyłaś wszystkie te cechy? Mylisz się naukowcy dowodzą, że odpowiednia dieta może uśpić złe geny i uruchomić geny zdrowia.

Większość z nas za otyłość i schorzenia obwinia geny skończmy z tym, zdecydowanie więcej zależy od nas samych. Styl życia jaki prowadzimy i nasze codzienne menu odbiega od ewolucji i jest niezgodne z fizjologią człowieka, która została wykształcona miliony lat temu. Nasi przodkowie często sięgali po jajka, ryby oraz produkty roślinne w ich diecie nie było miejsca dla produktów wysoko-przetworzonych. Dieta naszych przodków różni się ogromnie od tej współczesnej dlatego dochodzi do niekorzystnych zmian i budzą się geny odpowiedzialne za wiele chorób i schorzeń. W krótkim czasie poprzez odpowiednie odżywianie możemy wyciszyć geny odpowiedzialne za reakcje zapalną organizmu.

Jednym z przykładów, który potwierdza wpływ genów na naszą skłonność do otyłości, jest zespół Pradera-Williego. Jest to rzadki genetyczny zaburzenie, które powoduje skrajną otyłość u dzieci. Osoby cierpiące na ten zespół mają zaburzony apetyt i odczuwają ciągłe głód, co prowadzi do nadmiernej podaży pokarmów. Zespół Pradera-Williego jest spowodowany mutacją genetyczną na chromosomie 15 i jest dziedziczony od jednego z rodziców.

de

Jak zatem zastosować dietę przodków w praktyce? Sięgajmy w 80 % po produkty nieprzetworzone pochodzące z roślin, spożywajmy także 5 porcji dziennie owoców i warzyw. Dietetycy szczególnie polecają cieciorkę, która jest skarbnicą białka, obniża ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu. Fasola i tofu zapobiegają rozwojowi cukrzycy i są świetną alternatywą dla mięsa pochodzenia zwierzęcego. Gdy chcemy uśpić nasze geny na dobre, zafundujmy sobie kilka dni wegetariańskich w tygodniu. Zamiast słodyczy sięgajmy po świeże i suszone owoce, chrup daktyle oraz morele. Zastąp tłuszcze pestkami dyni oraz orzechami.

Podsumowując, geny mogą mieć wpływ na naszą skłonność do otyłości, ale dieta i styl życia mają kluczowe znaczenie w kontrolowaniu wagi ciała. Dlatego ważne jest podejmowanie zdrowych nawyków żywieniowych i prowadzenie aktywnego trybu życia, nawet jeśli mamy genetyczne predyspozycje do tycia.