Czas czytania: 2 minuty

Porowatość to nic innego jak ułożenie łusek włosów, zależy ona w dużej mierze od ich pielęgnacji. Włosy, których łuski nie przylegają do siebie mają wysoką porowatość, te które są zwarte niską, wyróżniamy także średnią porowatość w tym przypadku łuski nie przylegają ściśle natomiast tworzą gładką powierzchnię.  Pewnie każdej z nas zdarzyło się kupić świetną odżywkę, która sprawdziła się na włosach bliskiej nam osoby, u nas spektakularnych efektów nie zrobiła w czym tkwi problem? Nie na pewno nie w produkcie, to wina nieodpowiednio dobranego produktu. Odpowiednią pielęgnacje włosów powinniśmy dobierać do porowatości włosów, jak ją określić? Tego dowiecie się w dalszej części artykułu.

attractive woman with beautiful hairs and fashion makeup - isolated

Swój typ włosów możemy określić poprzez badanie laboratoryjne, ta metoda umożliwi dokładną analizę struktury włosa. Badanie możemy wykonać w wielu placówkach, wystarczy wysłać kilka włosów na wskazany adres a po kilku dniach otrzymamy ich wyniki. Porowatość możemy także określić za pomocą domowych sposobów.

  • Test szklankowy – umieść parę włosów z różnych partii głowy w naczyniu z wodą, jeśli włosy szybko opadną na dno oznacza to wysoką porowatość, natomiast jeśli włosy będą unosić się na wodzie bądź powoli opadać mamy do czynienia z włosami o niskiej porowatości. Sposób traktujmy z przymrużeniem oka, dotychczasowe badania wykazały, że włos naturalnie pokryty jest cienką warstewką sebum co stanowi opór dla przenikania wody.
  • Test z mąką – parę włosów obtaczamy w mące po czym otrzepujemy z jej nadmiaru, czym więcej mąki zostało na włosach tym większa porowatość naszych włosów.
  • Test na dotyk – weź do ręki jeden włos i przesuń palcami po jego długości, jeżeli pod palcami czujemy wyraźne nierówności to nasze włosy są wysokoporowate, jeśli czujemy delikatne nierówności to nasze włosy należą do średnioporowatych, gdy włos jest gładki jesteśmy posiadaczkami włosów niskoporowatych.
  • Analiza włosa – możesz także określić porowatość swoich włosów, za pomocą analizy, włosy wysokoporowate puszą się i plączą, są zniszczone, suche i bez blasku. Włosy niskoporowate błyszczą, są miękkie i odporne na zniszczenia.

Określ porowatość swoich włosów już dziś i wybierz dla nich odpowiednią pielęgnacje, dzięki temu twoje włosy będą zdrowe i mocne.