Czas czytania: < 1 minute

Ceramidy to grupa lipidów wchodząca w skład naturalnej bariery ochronnej naszej skóry. Nazywane są często cementem międzykomórkowym, działają jak tarcza ochronna i zabezpieczają skórę przed czynnikami zewnętrznymi i utratą wody. Ich poziom spada wraz z wiekiem, mogą ulegać także uszkodzeniu podczas np. niewłaściwej pielęgnacji. Skóra bez ceramidów traci sprężystość, staje się szara, ściągnięta i sucha. 

Ceramidy – dla kogo są przeznaczone? 

Ceramidy szczególnie polecane są dla skóry dojrzałej, suchej, wiotkiej, atopowej oraz podrażnionej. Pokocha je także skóra wrażliwa. Najczęściej w kosmetykach stosuje się trzy typy ceramidów: 1 (EOP), 3 (NP) i 6-II (AP) w ludzkiej skórze jest ich natomiast siedem: (1, 2, 3, 4, 5, 6I, 6II). W kosmetykach stosuje się najczęściej ich mieszankę, wraz z kwasami tłuszczowymi zmniejszają przeznaskórkową utratę wody (TEWL). Ceramidy występują w kremach do twarzy, serach, balsamach, mleczkach, ale również w produktach do pielęgnacji włosów oraz paznokci. Kosmetyki do włosów z zawartością ceramidów intensywnie odżywiają kosmyki, sprawiają, że są one bardziej elastyczne, wygładzone, zapobiegają również ich elektryzowaniu. Powinny po nie sięgnąć osoby, które mają problem z matowymi, zniszczonymi włosami. Dla osób z łamliwymi i kruchymi paznokciami dostępne są także odżywki z ceramidami, które wspomagają odbudowę i regeneracje płytki paznokcia. 

Ceramidy oznaczone liczbami 1-9 występują naturalnie w ludzkiej skórze. Jednak z wiekiem ich ilość maleje, co może skutkować osłabieniem bariery ochronnej i pojawieniem się problemów skórnych, takich jak suchość czy podrażnienia.

Ceramidy świetnie sprawdzą się w przypadku kuracji kwasami bądź retinolem. Będą pomocne też prrzy alergiach i zaczerwienieniach. 

Możemy je śmiało łączyć w rutynie pielęgnacyjnej z kwasem hialuronowym, peptydami, niacynamidem czy też witaminą C. 

Podsumowując ceramidy są skutecznym składnikiem, który pomaga w odbudowie i utrzymaniu prawidłowej bariery ochronnej skóry. Ich regularne stosowanie może przynieść ulgę osobom zmagającym się z problemami skórnymi oraz zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia i elastyczności skóry.