Czas czytania: 2 minuty

Nie długo zrzucimy letnie sandałki i zamienimy je na cieplejsze buty. To nie powód do tego aby zaniedbać stopy, musimy je pielęgnować przez cały rok. Pielęgnacja stóp jest wyjątkowo ważna w sezonie jesienno – zimowym, często traktujemy ją po macoszemu i nie zdajemy sobie sprawy do czego może prowadzić. Odparzenia stóp, grzybica, bolesne odciski, nieprzyjemny zapach to tylko niektóre z objawów nie odpowiedniej pielęgnacji. Oto kilka sposobów na zadbane i zdrowe stopy przez cały rok:

  • Gdy tylko mamy taką okazje chodźmy na boso, to wpływa na nasze mięśnie i więzadła, odpręża, relaksuje, koryguje płaskostopie, dzięki temu zafundujemy naszym stopom świetny masaż.
  • Przygotujmy szałwiową kąpiel, zaparzmy szałwie oraz lawendę wlejmy do miseczki, w której będziemy moczyć stopy, uzupełnijmy mieszankę wodą. Dzięki regularnym stosowaniu zmniejszymy potliwość stóp oraz zniwelujemy ich przykry zapach.
  • Rób peeling stóp, nanieś na skórę suchą bądź wilgotną preparat i masuj kolistymi ruchami, zamiast preparatu możesz użyć pumeksu bądź specjalnej tarki. Peeling świetnie złuszczy i wygładzi naskórek.

Woman having her foot scrubbed, isolated on white

  • Stosuj zasypki do stóp, chronią one przed infekcjami, chłodzą piekące stopy oraz zapobiegają otarciom.
  • Wykonuj masaże, to świetnie poprawi ich ukrwienie oraz rozluźni mięśnie. Możemy do tego wykorzystać olejki eteryczne oraz gąbkę. Masaż powinien trwać minimum 5 min masuj z osobna każdy palec, przechodząc powoli do podeszwy stóp.
  • Leż z nogami uniesionymi do góry dzięki temu unikniesz opuchnięcia w okolicy kostek oraz unikniesz zastoju krwi. Nogi powinny znajdować się powyżej linii serca.
  • Nośmy dobrze dobrane buty bierzmy pod uwagę tworzywo, z jakich zostały wykonane oraz wysokość obcasa. Odpowiedni obcas powinien mieć od 2 do 3 cm dzięki temu unikniemy obciążenia stóp, co w wyniku powoduje zastój krwi w żyłach.

Na końcu polecamy delikatny francuski pedicure. Stopy za odpowiednią pielęgnacje jesienią odwdzięczą nam się pięknym wyglądam w ciepłe letnie dni.