Czas czytania: 2 minuty

W tych małych i niepozornych ziarenkach, kryje się cała skarbnica witamin i minerałów. Ziarna odżywiają i wygładzają skórę, kosmetyki z ich ekstraktem regenerują włosy i koją podrażnienia. Zalety ziaren są doceniane już od wielu lat, zobacz jak wykorzystywać je nie tylko w kuchni.

Słonecznik

Niepozorne pestki słonecznika, mają wręcz zbawienny wpływ na wygląd cery i skóry. Olej słonecznikowy jest bogaty w cynk i witaminy E, B6. Jest pomocny w leczeniu niedoskonałości skóry, można go także dodawać do kąpieli. Zawarte w nasionach słonecznika fitosterole mogą skutecznie zapobiec miażdżycy. Cenne nasiona to dużo wartościowych składników odżywczych, ale należy pamiętać, że 100 gramów pestek zawiera 570 kalorii i ok. 49 g tłuszczu, więc należy je spożywać z umiarem. Najlepiej jako dodatek do musli czy sałatki. Jedna łyżka nasion słonecznika to ok.10-15 g.

Domowy przepis na maseczkę

Utrzyj bądź rozgnieć 5 łyżeczek nasion słonecznika, dodaj łyżkę miodu i łyżeczkę oliwy. Gotową mieszankę nałóż na skórę twarzy, szyi i dekoltu na ok. 15 min, po czym zmyj letnią wodą.

Owies

Zawiera dużą ilość krzemionki, działa kojąco i zmiękczająco, polecany szczególnie dla skóry wrażliwej. Dzięki flawonoidom i saponinom wyciągi z owsa działają moczopędnie i pomagają chronić pęcherz moczowy oraz nerki. Płatki owsiane są wspaniałym dodatkiem do muesli i jogurtu. Płatki owsiane są także idealne dla osób odchudzających się, zawierają sporą ilość błonnika, który zapewnia uczucie sytości przez dłuższy czas.

Domowy przepis na peeling

Zalej gorącą wodą, parę łyżek płatków owsianych, odstaw na kilka minut, aby spęczniały. Przestudzonym peelingiem masuj skórę twarzy przez ok. 2 minuty i spłucz letnią wodą.

Siemię lniane

W ziarnach lnu znajdują się śluzy roślinne, które koją skórę i łagodzą wszelkie podrażniania. Siemię, działa osłaniająco na żołądek i jelita, reguluje ich pracę. Wspomaga odchudzanie i utrzymanie wagi. Nasiona lnu są bogatym i jednym z najlepszych roślinnych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3 (zawierający 4:1 stosunek kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6). Na rynku dostępne są dwa rodzaje lnu brązowy i złoty. Ich wartość odżywcza jest do siebie bardzo zbliżona. Olej z siemienia lnianego uchodzi za najzdrowszy olej na świecie. Codziennie zjadaj 1 do 2 łyżek stołowych tych ziaren, regularne spożywanie nasion skutecznie uchroni cię przed nowotworami.

Domowy przepis na maseczkę do włosów

Łyżkę oleju lnianego wymieszaj bądź zblenduj z połówką dojrzałego avokado i łyżeczką miodu. Gotową maseczkę nałóż na włosy i trzymaj ok. 30 minut. Po tym czasie umyj głowę delikatnym szamponem.

Dynia

Tłuszcze zawarte w pestkach dyni zaliczają się do pełnowartościowych tłuszczów roślinnych. Około 80% kwasów tłuszczowych to kwasy nienasycone, z czego 50-60% to wielokrotnie nienasycone. Miąższ dyni zawiera wiele cennych witamin takich jak : witamina C, witamina PP, witaminy z grupy B oraz jedne z najważniejszych pierwiastków budulcowych jak wapń, żelazo, potas oraz magnez. Dynia bardzo szybko syci, jest idealna dla osób na diecie. Pestki w porównaniu z miąższem są bardziej kaloryczne. Najlepiej dodawać je do jogurtów, sałatek i muesli.

Domowy przepis na balsam dyniowy

Schłodzone mleczko kokosowe, połącz z łyżeczką oleju z pestek dyni. Możesz dodać soku z cytryny. Taka mieszanka idealnie wygładzi i nawilży skórę.