Czas czytania: < 1 minute

Alergia to choroba XXI w. cierpi na nią 50 % ludzi na świecie. Aby jej zapobiec możemy unikać alergenów, lecz czasem to nie możliwe, dlatego musimy chociaż ograniczyć je do minimum. Alergie pojawiają się gdy nasz układ odpornościowy atakowany jest bodźcami, które są dla nas nieszkodliwe. Pierwszymi objawami alergii są wysypki, świąd skóry, zaczerwienienia i opuchlizna.

Chemia

To co najczęściej nas uczula to chemia, która jest wszędzie w kosmetykach, w żywności i środkach chemicznych. Starajmy się na co dzień ją ograniczać. Czy to oznacza, że wszystko co naturalne jest bezpieczne? Otóż nie! mogą nas uczulać także zioła i ekstrakty roślinne. Zawsze przed nałożeniem jakiejś substancji wykonuj test skórny.

Słońce

Alergie najczęściej pojawiają się latem. Fotodermatozy czyli uczulenia na promienie słoneczne wywoływane są promieniowaniem UVA, powstają za pomocą impulsów np. leków bądź farb do włosów. Fotodermatoza we wczesnej fazie objawia się drobną wysypką i lekką opuchlizną, w zaawansowanym stadium na skórze pojawia się silny rumień i bąble. Aby zapobiec uczuleniu unikaj bezpośredniego kontaktu ze słońcem, pamiętaj także o filtrach.

Jak leczyć? Jak pielęgnować?

W przypadku pojawienia się alergii należy niezwłocznie wypić wapno lub zażyć leki antyhistaminowe. Gdy zmiany alergiczne po 2 tygodniach nie ustępują należy udać się do dermatologa, który zbada zmiany skórne. Skóra alergika najczęściej jest sucha, łuszczy się pamiętajmy by regularnie nawilżać ciało np. olejkami. Do kąpieli używaj łagodnych kosmetyków przeznaczonych do skóry atopowej.