Czas czytania: < 1 minute

Bruksizm czyli niekontrolowane zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki. Najczęściej występuje w nocy i dotyka osób, którym towarzyszy nadmierny stres. Problem ten ma niekorzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu i nie powinien być bagatelizowany. Bruksizm prowadzi do ścierania się i pękania szkliwa, odczuwania bólu w obrębie twarzy i oczodołów, rozchwiania zębów, a nawet ich wypadania. 

Objawy i przyczyny bruksizmu 

Za najczęstszą przyczynę powstania bruksizmu uznaje się już wcześniej wspomniany stres. Do innych przyczyn należy: nadużywanie alkoholu, nieodpowiednie protezy zębowe, wady zgryzu, częste żucie gumy czy też palenie tytoniu. W czasie nocnego snu nie zawsze jesteśmy świadomi problemu zgrzytania, dlatego ważna jest obserwacja i reakcja bliskich osób. Typowym objawem bruksizmu jest również ból głowy, który towarzyszy nam zaraz po przebudzeniu się, może być to dla nas sygnałem, że istnieje jakiś problem. 

Leczenie bruksizmu 

W celu leczenia zalecane są wizyty u paru specjalistów z różnych dziedzin. Najlepiej zacząć od stomatologa, który sprawdzi czy mamy problem z bruksizmem i będzie mógł dopasować w razie potrzeby szyny relaksujące. Szyny uniemożliwiają tarcie zębów, są nakładkami stosowanymi przed snem. Zwiększają komfort i przynoszą ulgę podczas snu. Gdy główną przyczyną bruksizmu jest silny stres zalecana jest również wizyta u psychologa, który dobierze specjalne leki i złagodzi dolegliwości. Profilaktycznie sprawdzi się też odpowiednia zdrowa dieta bogata w magnez i aktywność fizyczna. Nie pełne uzębienie wyleczy ortodonta bądź protetyk. Dobre efekty przynosi także fizjoterapia stomatologiczna, która opiera się na odpowiednich technikach relaksacyjnych.