4.Usuwa metale ciężkie z naszego organizmu
Przy wchłanianiu wody błonnik wraz z nią usuwa toksyny i metale ciężkie z naszego organizmu takie jak rtęć, azotyny, ołów, kadm. Pomaga oczyścić nasz organizm przez co poprawia nasze samopoczucie, wygląd naszej skóry, włosów i paznokci oraz wpływa na lepsze przyswajanie składników odżywczych z pożywienia.
5.Pomaga w odchudzaniu
Zwiększa uczycie sytości, spowalnia wchłanianie cukrów z pożywienia oraz ogranicza przyswajanie tłuszczy. Błonnik nie ma kalorii, dlatego spożywane produkty węglowodanowe z dużą zawartością tego składnika posiadają mniejszą dawkę energii przy stosunkowo dużej objętości pożywienia.
Warto wiedzieć!
Zalecana ilość błonnik w diecie przez WHO to 25-40 g.
Błonnik wprowadzaj do swojej diety stopniowo, zacznij od zmiany pieczywa na razowe, wprowadź kasze i pełnoziarnisty makaron do swojej diety. Spożywaj 6 porcji warzyw dziennie, 2 porcje owoców.
Pij wystarczające ilości wody! W ciągu dnia powinno to być 2 litry płynów ( w tym 1,5 samej wody)
Pamiętaj o umiarze, zbyt duże ilości spożywanego błonnika (powyżej 50g/dzień) może spowodować zmniejszenie wchłaniania witamin i składników mineralnych z pożywienia.
Jeśli zastanawiasz się nad suplementacją błonnika lepiej zainwestuj w naturalne produkty. Zamiast tabletek czy przetworzonych proszków wybierz np. błonnik witalny/ naturalny, nasiona chia. Przy dostatecznym spożywaniu owoców, warzyw i pełnoziarnistych produktów suplementacja nie jest konieczna.