Czas czytania: 2 minuty

Błonnik jest to część rośliny, której nasz organizm nie trawi, nie pozyskuje z niej energii ani witamin czy składników mineralnych. Dlaczego więc jest on tak ważny w naszej diecie? Oto 5 dowodów na to, że błonnik w Twojej diecie jest niezbędny!

1.Zapobiega chorobom układu krążenia, cukrzycy typu II oraz obniża cholesterol

Składniki błonnika takie jak pektyny, beta-glukany wiążą kwasy tłuszczowe z naszego pożywienia, przez co skłaniają wątrobę do produkcji zwiększonej ilość kwasu żółciowego z cholesterolu. Nadmiar cholesterolu jest także bezpośrednio wchłaniany przez błonnik i wydalany z organizm, zmniejszając tym samym ryzyko odkładania się go na ściankach naszych żył. Błonnik stabilizuje poziom glukozy we krwi oraz mniejsza przyswajalność węglowodanów co pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu insuliny we krwi oraz chroni przed rozwojem cukrzycy typu II.

2.Działa przeciwnowotworowo

Liczne badania wykazały korzystny wpływ zwiększonej ilości błonnika pokarmowego w diecie w profilaktyce antynowotworowej. Błonnik może uchronić nas przed nowotworem przede wszystkim jelita grubego ale także żołądka, trzustki, jamy ustnej, przełyku, piersi, prostaty.

3.Wpływa na rozwój korzystnej flory bakteryjnej w jelitach, zapobiega zaparciom

Błonnik działa prebiotycznie, czyli jest pokarmem dla pożytecznych bakterii w naszych jelitach. Bakterie te są odpowiedzialne za działania obronne naszego organizmu przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Dzięki właściwościom absorpcyjnym błonnik wchłania duże ilości wody, pobudza perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom.