Czas czytania: < 1 minute

Kwas glikolowy to obecnie najczęściej stosowany alfa-hydroksykwas. Jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, ma małą cząsteczkę i łatwo przenika przez naskórek. Działanie kwasu zależy w dużej mierze od jego pH. Pozyskiwany jest z trzciny cukrowej. W stężeniach do 15 % reguluje procesy keratynizacji naskórka i pobudza jego złuszczanie, w wyższych stężeniach złuszcza naskórek oraz oczyszcza skórę. 

Jaki wpływ ma kwas glikolowy na trądzik?

Jego działanie polega na złuszczaniu martwego naskórka, co pomaga w odblokowaniu porów skóry i zmniejszeniu liczby wyprysków. Badania naukowe potwierdzają skuteczność kwasu glikolowego w leczeniu trądziku, co sprawia, że jest on często zalecany przez dermatologów. Dzięki swoim właściwościom złuszczającym, kwas glikolowy pomaga w eliminacji zaskórników i zaskórników, co przyczynia się do zmniejszenia liczby wykwitów trądzikowych. Ponadto, kwas ten ma działanie antybakteryjne, co sprawia, że hamuje rozwój bakterii Propionibacterium acnes, które są często odpowiedzialne za powstawanie trądziku. Działa także przeciwzapalnie, co również przyczynia się do redukcji zmian trądzikowych. 

Kwas glikolowy jest pomocny także w walce z przebarwieniami oraz bliznami po trądziku. Poprzez proces keratynizcji reguluje wydzielanie łoju oraz skutecznie eliminuje zaskórniki i drobne grudki. 

Podsumowując, kwas glikolowy jest skutecznym składnikiem w leczeniu trądziku. Jego właściwości złuszczające, antybakteryjne i stymulujące produkcję kolagenu sprawiają, że jest powszechnie stosowany przez dermatologów i zalecany pacjentom zmagającym się z trądzikiem. Pomimo pewnych ograniczeń i skutków ubocznych, kwas glikolowy jest jednym z najskuteczniejszych składników w walce z trądzikiem i zasługuje na uwagę w procesie leczenia tej powszechnej skórnej dolegliwości.