Czas czytania: < 1 minute

Pestycydy nie są widoczne gołym okiem, to syntetyczne bądź naturalne substancje, które zwalczają szkodliwe organizmy. Ich regularne spożywanie może przynieść poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Nadmierne ich nagromadzenie w organizmie może przyczynić się do powstawania nowotworów. Najwięcej pestycydów kryje się w brzoskwiniach, jabłkach, pomidorach, wiśniach oraz papryce. Najmniej mają ich szparagi, cebula, kapusta oraz kukurydza.

Jak na co dzień ograniczyć ich spożywanie? Poznaj nasze skuteczne metody. Należy zaznaczyć, że większość pestycydów nie jest rozpuszczalnych w wodzie, więc samo mycie pod bieżącą wodą nie usunie ich skutecznie.

Płukanki:

Najlepiej umyć warzywa i owoce w odczynie kwaśnym a na końcu w zasadowym. Odczyn kwaśny uzyskamy dodając pół szklanki octu winnego bądź jabłkowego na litr wody. W gotowym roztworze płuczemy produkty przez 2-3 minuty. Następnie przekładamy je do roztworu zasadowego, który otrzymamy poprzez wsypanie łyżki sody do litra wody. Również zostawiamy produkty na 2-3 minuty, po tym czasie opłukujemy warzywa i owoce pod bieżącą wodą.

Solna kąpiel:

Zanurz warzywa i owoce na 15 minut w kąpieli solnej. Na dwa litry wody – 3 łyżki soli. Następnie opłucz produkty pod bieżącą wodą.

Gdy tylko to możliwe obieraj warzywa ze skórki. W sklepach ze zdrową żywnością możemy dostać specjalny płyn do mycia owoców i warzyw.