Czas czytania: < 1 minute

Często traktujemy ją jako tylko dodatek dekoracyjny, a przecież pietruszka to królowa witamin i składników mineralnych. Doceńmy tą niekwestionowaną bombę witaminową, łyżka posiekanej pietruszki to ogromna porcja przeciwutleniaczy, która pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę A i C.

Rekordzistka

Natka zawiera trzykrotnie większą ilość witaminy C niż cytryna czy kiwi, znajdziemy jej aż 177 mg w 100 g.  Pietruszkę poleca się także cierpiącym na anemie zawiera ona 5 mg żelaza w 100 g. Obfituje także w wapń, potas oraz magnez, które korzystnie wpływają na krążenie. Pietruszka pomocna jest także podczas wywołania menstruacji, wzmacnia także krwawienie i łagodzi bóle miesiączkowe. Palaczom polecane jest jej rzucie, zawiera olejki eteryczne, które odświeżają oddech.

parsley-741996_1280

Pietruszka znakomicie poprawi smak dań mięsnych czy rosołu i wzmocni ich zdrowotne właściwości. Jedynym przeciwwskazaniem spożywania natki jest ciąża. Aby dłużej zachować świeżość pietruszki możemy ją zawinąć w wilgotną ściereczkę bądź włożyć do najcieplejszego miejsca w lodówce. Można ją też posiekać i zamrozić, nie straci swoich właściwości i będzie idealna do dań po za sezonem.

Pietruszkowy oczyszczający koktajl

  • garść zielonej pietruszki
  • 2 pomarańcze
  • 2 kiwi

Wszystkie składniki zblendować na gładki jednolity koktajl. Podawać najlepiej schłodzony.