Czas czytania: < 1 minute

Bursztyn czyli naturalna żywica kopana, jest coraz częściej wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym. Ma działalnie nie tylko pielęgnacyjne, ale również lecznicze. Najczęściej w tym celu wykorzystywany jest ekstrakt bursztynowy, kwas, olej czy substrat. Kosmetyki z zawartością bursztynu zalecane są szczególnie do cery dojrzałej i suchej. Wyciągi z bursztynu możemy znaleźć w mydłach, szamponach, produktach do pielęgnacji twarzy (kremach, tonikach, olejkach, serach), solach do kąpieli, peelingach do ciała oraz w maściach i produktach zdrowotnych.

Kwas bursztynowy – działalnie 

Jednym z najcenniejszych składników bursztynu jest kwas (kwas 1,4-butanodiowy, Succinic Acid). Jest on silnym biostymulatorem, który pobudza komórki do naturalnej odnowy. Ma on także właściwości antyutleniające, przeciwbakteryjne, dezynfekujące oraz złuszczające. Jest często porównywany do kwasów owocowych, nie wywołuje podrażnień. Skutecznie redukuje widoczność blizn i przebarwień. Poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu wydaję się ona być bardziej promienna i młodzieńcza. 

Bursztyn wykorzystywany jest także w wielu zabiegach pielęgnacyjnych, przy których wykorzystuje się pył bogaty w krzem, magnez, siarkę i wapń. Bardzo popularnym wykorzystaniem tego składnika jest również nalewka bursztynowa, która wpiera układ krwionośny, nerwowy oraz poprawia odporność. Nalewkę możemy przygotować samodzielnie w domu, bądź kupić gotową w sklepie. 

Toniki i wody mineralne sporządzone na bazie ekstraktu z bursztynu świetnie odświeżają skórę, regularnie stosowane łagodzą i wyciszają stany zapalne skóry. Ekstrakt z bursztynu w kosmetykach ma działalnie nawilżające, spłycające zmarszczki, odżywcze i natłuszczające. Jego dodatek w szamponach powoduje wzmocnienie cebulek i ich regeneracje.