Czas czytania: < 1 minute

Każdej z nas zależy na pięknych włosach, zdrowych paznokciach i promiennej cerze. Na rynku kosmetycznym jest szereg produktów przeznaczonych do pielęgnacji ciała. Ale czy to wystarczy? Z pewnością nie. Aby osiągnąć świetny efekt musimy także wzbogacić naszą dietę o cenne minerały i pierwiastki.

Skrzyp polny i krzem

Zarówno włosy jak i paznokcie zbudowane są z martwych komórek bogatych w białka, m.in. keratynę. Nieustannie narażone są na niekorzystny wpływ wielu czynników. Na poprawę ich formy duże znaczenie lecznicze ma skrzyp polny. Skrzyp polny ma działanie przeciwbakteryjne, regenerujące i remineralizujące. To ziele jest źródłem wielu flawonoidów, potasu oraz krzemu. Odpowiedni poziom krzemu w organizmie zapewnia elastyczną i sprężystą skórę, korzystnie działa także na naczynia krwionośne. Jak donoszą badania krzem pochodzący ze skrzypu polnego jest łatwo przyswajalny przez organizm. Poziom tego pierwiastka maleje z wiekiem.

Biotyna

Witamina z grupy B, jest substancją bardzo niestabilną, ma formę białego, krystalicznego proszku rozpuszczalnego w wodzie. Biotyna jest także związkiem zawierającym siarkę, która chroni naszą skórę i włosy. Biotyna znajduje się w drobnych ilościach w żywych komórkach roślinnych i zwierzęcych. W produktach spożywczych występuje w postaci związanej jako estry albo amidy biotyny.  Do najbogatszych źródeł biotyny możemy zaliczyć : wątróbkę, mąkę sojową, żółtko jaj, orzechy włoskie i ziemne, sardynki i migdały.

Selen

Mikroelement, który wspiera nasz organizm w walce z wolnymi rodnikami. Odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego. Selen jest także składnikiem antyoksydacyjnego enzymu, który wspiera ochronę komórek oraz tkanek. Jego naturalnymi źródłami są owoce morza, zboża oraz mięso np. łosoś, kasza gryczana, ryż.