Czas czytania: 2 minuty

Witaminy niszczy światło, wilgoć, wysoka temperatura oraz tlen. Jak zapobiec utracie witamin i czerpać z nich jeszcze więcej korzyści?

Błonnik z umiarem

Staraj się go spożywać 35-40 g na dobę nie przekraczaj tej ilości, ponieważ błonnik w dużej dawce utrudnia wchłanianie się witamin: A, D, E oraz witamin z grupy B. Jeśli w diecie jest za dużo błonnika, trzeba częściej sięgać po produkty nabiałowe (twarożek, mleko, jogurty).

Antykoncepcja hormonalna a kwas foliowy

Kobiety, które stosują antykoncepcje hormonalną mogą mieć niedobory kwasu foliowego. Estrogeny zawarte w pigułkach niszczą i utrudniają wchłanianie witaminy B9. Przyjmując hormony trzeba wzbogacić swoją dietę w pomarańcze, maliny, jaja, kiełki pszenicy, chude mięso, banany oraz produkty zbożowe bogate w kwas foliowy.

Krótkie gotowanie

Gotowanie nie służy witaminom, przez wysokie temperatury tracimy większość z nich. Gotując makaron, warzywa czy ryż warto je wyłączyć przed czasem. Lekko twardawe potrawy al dente zachowają więcej właściwości odżywczych.

Variety of exotic fruits on white plate

Nie siekaj warzyw i owoców

Warzywa i owoce krojone na bardzo małe kawałeczki, tracą swoje cenne właściwości. Styczność z tlenem, metalem oraz wodą niszczą witaminy. Najwięcej składników odżywczych zachowamy podczas jedzenia warzyw i owoców surowych w całości. Pamiętaj także aby ich nie obierać ze skórki. Sałaty zawsze rwij palcami. W kuchni korzystaj wyłącznie z plastikowej tarki, pożegnaj się z metalową wersją.

Nie pij herbaty ani kawy do obiadu

Zawierają one sporą dawkę taniny, która obniża przyswajanie się witamin z grupy B.

Trzymaj otwartą żywność jak najkrócej

Większość witamin nie lubi kontaktu z tlenem, kupuj małe opakowania produktów aby móc je od razu wykorzystać w całości, dzięki czemu produkt się nie utleni, a Ty zyskasz więcej składników odżywczych. Zamiast długo przechowywać warzywa i owoce, warto je zamrozić. Surówki przygotowuj zaraz przed posiłkiem.