Czas czytania: < 1 minute

Mniszek pospolity zwany również lekarskim, ma wiele cennych właściwości leczniczych. Większości z nas kojarzy się jedynie z chwastem,  rośnie na poboczach, zboczach i łąkach. W jego składzie możemy znaleźć inulinę, która jest naturalnym prebiotykiem. W liściach mniszka kryją się trójterpeny oraz karotenoidy, które zwalczają wolne rodniki, tym samym opóźniając procesy starzenia się organizmu.

Młode liście mniszka lekarskiego są zbierane na wiosnę na zdrowotne sałatki. To zioło skutecznie pobudza wytwarzanie żółci w wątrobie, jest polecany szczególnie  przy osłabieniu czynności wątroby. Według naukowców z Kanady ma także właściwości przeciwnowotworowe.

Zioło to polecane jest również przy zaburzeniach trawienia. Syropy z mniszka łagodzą stany zapalne gardła, zmniejszają chrypkę i łagodzą kaszel. U kobiet karmiących mniszek lekarski zwiększa produkcję mleka i wspomaga laktacje.

Dzięki dużej zawartości soli mineralnych i witaminy B12, mniszek świetnie wpływa na stan naszej skóry. Tonik z kwiatów wyrównuje pH, działa także odkażająco, wyrównuje koloryt skóry. Zawarte w mniszku magnez i witamina C wyciszają stany zapalne i są pomocne w leczeniu trądziku.

Tonik z mniszka

Płatki z kwiatków wrzuć do stoika, do 2/3 wysokości i zalać przegotowaną gorącą, ale nie wrzącą wodą.P o ostudzeniu odlej wywar i wyrzuć kwiaty. Przelej do buteleczki z atomizerem, przemywaj twarz dwa razy dziennie. Przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu. Tonik możesz przechowywać maksymalnie przez 7 dni.